Tehetséges apróságok az óvodában

ovodai fesztival katica ovoda

A Székhely Óvodában működő Csodabogár Akkreditált Kiváló Európai Tehetségpont „Tavaszi Zsongás” címmel, negyedik alkalommal szervezett három hetes, gazdag programsorozatot, Nagy Szilvia Beáta óvodapedagógus-gyógypedagógus szakmai irányítása mellett.

Négy tehetségműhely tevékenykedik az intézményben. Programjuk célja, hogy az átlagtól eltérő, kiemelkedő képességű, kreatív gyermekek kompetenciáit fejlesszék. Ezt a csoportok mindennapjaiban is működtetik az egész év során. Az óvónők szabadidejüket sem kímélve, tiszteletre méltó elhivatottsággal dolgoznak a kicsikért.

Uzsalyné dr. Pécsi Rita előadása nyitotta meg a fesztivált, aki szerint a sikeres nevelés kulcsa az érzelmi intelligencia (EQ) fejlesztése. Energikus, lendületes és közvetlen stílusban tárta a szülők és a pedagógusok elé, hogy ennek milyen fontos szerepe van a személyiség formálásában. Jól működő, hasznos tanácsokkal látta el őket. Gyakorlati példákkal magyarázta el, hogy a hosszú távú memóriába akkor kerül bele a tudás, ha kötődik hozzá valamilyen érzelem.

A rendezvénysorozat részeként az Angyalbárányok című bábos mesét játszotta el Écsi Gyöngyi, aki újságírónak tanult eredetileg, de végül lelkész és mesemondó lett belőle. Szabad emberként járja a világot és ezt a boldog felszabadultságot átragasztotta a gyerekekre is. A gömöri népmesét többször is bemutatta, így a város többi óvodása is részt vehetett rajta.

Écsi Gyöngyi a gyerekeket is bevonta a mesébe

A tehetségműhelyek vezetői versenyjátékokat állítottak össze a gyerekeknek, amelyekre az iskola előtt álló óvodások jelentkezhettek. A szakemberek kiemelték, hogy még csupán “tehetségcsírákról” beszélhetünk ebben a korosztályban. A megmérettetés résztvevőit és győzteseit a záró programon díjazták.

Az ének versenyjátékot Kovács Imréné és Bocskay Zsuzsanna, a Csengő-Hang tehetségműhely óvónői vezették le. A pedagógusok végig kedvesen biztatták a kicsiket. Nagy Szilvia Beáta zsűrizett. Nagyon bátran álltak ki nevelőik elé a kis énekesek.

A logikai vetélkedőt Gondolkodó-Okoskodó Bajnokság elnevezéssel hirdették meg. Enesey Rita és Kanzlerné Csizmadia Zsuzsanna irányította, segítette a gyerekeket a feladatok megoldásában. Ódor Erzsébet, a Borsos Miklós Általános Iskola intézményvezetője, ismét vállalta a zsűri szerepét, aki évek óta szívesen vesz részt a munkában. A gyerekek fegyelmezettek és türelmesek voltak. Néhány feladatot teljesen önállóan meg tudtak oldani. A kis matematikusok akár százig számoltak, ismerték a páros és páratlan számokat, relációs jeleket. A feladatokhoz fejlesztő játékokat, kártyákat, csipeszeket, színes ceruzákat, homokórát használtak segédeszközként. És persze volt, aki az ujjait is.

A vizuális alkotások értékelését az Ákom-Bákom tehetségműhely vezetői végezték: Lakatosné Kardos Ildikó és Pintérné Szukics Júlia. A kis művészek alkotásait Ráczné Németh Csilla, az óvoda intézményvezetője és Kovács Imréné zsűrizte. A témakör a Föld volt, mivel a kompetencia program része a négy elem, közülük pedig ezt választották. Nagyon különböző technikákkal dolgoztak a gyerekek. Nem csak a műhelybe járók indultak a megmérettetésen. A szakemberek szerint az élményből induló rajzok sikerültek a legjobban. Az óvoda folyosóin tekinthették meg az érdeklődők az alkotásokat.

A Mese-vers versenyjátékon a saját maguk által költött meséiket is elmondhatták a jelentkezők. A Varázs-Szó tehetségműhely óvónői, Németh Zoltánné és Varga Csilla segítették a kicsiket, a zsűrizést Magyar Éva vállalta. A drámajátékok alkalmazásával a különleges anyanyelvi és kommunikációs érzékkel rendelkező gyerekek fejlesztését tartják szem előtt. A szakemberek észrevételei szerint, sokat fejlődtek az ovisok, határozottabb lett a kiállásuk a szerepléseknek köszönhetően.

Az egészséges életmód jegyében vizes játékokat rendeztek az uszodában. Nagy Szilvia Beáta és Kanzlerné Csizmadia Zsuzsanna vezényelte le az eseményt, ahol Havasi Mária zsűrizett.

Kirándulásokra is volt lehetőségük pályázati pénznek és a szülők anyagi támogatásának köszönhetően, akik az egész éven át tartó tehetséggondozást segítették. Interaktív kiállítási központban töltötték el a napjukat Győrött, ahol látványos és szórakoztató kísérletekkel hozták közelebb a kicsikhez a természettudományokat. Egy másik alkalommal a Balatonhoz indultak túrázni, a Szigligeti Várat is meghódították a kicsik.

A szülőkre gondolva nyílt napokat tartottak, hogy betekintést nyerhessenek a foglalkozásokba, ahol alkalom adódott a közös munkára, játékra. Az édesanyák és édesapák büszke érdeklődéssel figyelték és biztatták csemetéiket.

A fesztivál záró programját az óvoda udvarán tartották. A kiváló hangulat méltó befejezése volt a rendezvénysorozatnak. A versenyjátékok résztvevőit, győzteseit ajándékokkal jutalmazták, elismerésként méltatva sikereiket. A közös aerobikon felszabadultan tornázott, táncolt minden gyermek, az aszfaltot ellepték rajzaikkal, végül vidáman énekeltek Németh Noémivel, akit gitáron és furulyán kísért Németh László és Németh Ákos.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply