Természet csodái a lépcsőházban

Fotó: Györkös

Napjaink elgépiesedett, felgyorsult világában nagy szükség van azokra az alkotókra, akik képeikkel közel hozzák a természetet, annak minden gyönyörűségével, sokszínűségével együtt. Ezzel arra késztetik a szemlélődőt, hogy hatására személyesen is megtapasztalja azt a miliőt, amelynek szerencsés részese.

A Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ lépcsőházában nemrég kiállított képek alkotója Rózsavölgyi László fotós, az Ajkai Fotóklub vezetőségi tagja is sokat tesz azért, hogy közelebb kerüljön a látogató a természethez.

Az Ajkán született, Padragkúton felnőtt fiatalember Pápán érettségizett. Később a mai Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karán szerzett természetvédelmi mérnök diplomát. Az egyetemen használt tananyag képei között figyelt fel a természet azon ábrázolásmódjára, amely nem csak informális volt számára, hanem a lelkét is megmelengette. Persze ez nem volt véletlen, hiszen gyermekkorától szívesen barangolt az erdőkben, mezőkön.

Érdemes elidőzni a művelődési ház lépcsőházában

A fényképezést filmes géppel kezdte, majd a digitális technikával is megismerkedett. Napjainkban több kilogrammosra hízott fotós táskájának tartalma. Szüksége is van a különböző optikákra, kiegészítőkre, hiszen a virágok, a statikus képek részleteinek visszaadásához elengedhetetlenek.

Mindezt bizonyítják a lépcsőházi alkotások, amikor egy téma előtt a lehető legjobb és számára tetsző perspektívából megörökíti a megismételhetetlent, akár fekve, akár fotósállvány mögött gubbasztva, állva. De vannak fotós lesből készített képei is, amelyek nagyon izgalmasak. Nagy szerencse, kitartás kell ahhoz, hogy azok úgy és ott jelenjenek meg, ahova komponálni szeretné őket.

Rózsavölgyi László és fotói a lépcsőfordulóban

A kiállításon a növény- és állatvilágból, továbbá tájképekből mutat be válogatást, az évszakok változását is szemléltetve szűkebb környezetéből a Bakony és Bakonyalja nyújtotta vizuális élményekből. Megkapó kép a csillagvirágon letelepedő légy és a havas szántáson ülő róka magányossága, sebezhetősége. A közelben lévő „Gyilkos-tó”, az erdők fény- és árnyékjátéka túrázásra hívja a látogatót.

Rózsavölgyi László bemutatja a legnagyobb elismerést kapott fotóját is, amely 2018-ban bekerült a Vadászati értéktárba és a Keszthelyi Vadászati Múzeumban február végéig látható. Ez Vadászati Kulturális Értékké minősített fotó, amelyen egy vizsla apportíroz be egy fácánkakast. Emellett büszke, hogy M. Mester Katalin Somlóország kötetének a borítófotóját ő adhatta.

A tárlat március közepéig tekinthető meg, így van ideje a művelődési házba látogató közönségnek elidőzni a lépcsőház fordulójában, hogy kedvet kapjon egy bakonyi kiránduláshoz. De a fotós érdeme az is, ha egy Ajka környéki rét virágai mellett megállnak és elmerengenek a természet csodálatos alkotása láttán.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply