Testvérvárosi kapcsolat tisztelettel és barátsággal

Csak közösen boldogulhatnak az európai települések a jövőben, ezért a testvérvárosi kapcsolatok szerepe egyre fontosabb napjainkban. Ajka és Weiz immár húsz éve ápol jó kapcsolatot egymással. Egy ilyen jubileumot pedig nem csak Magyarországon, hanem itt nálunk Steiermark szívében is meg kell ünnepelni – fogalmazott Erwin Eggenreich, Weiz város polgármestere, aki a közelmúltban népes ajkai delegációt fogadott.

20160826_142927

Négy napot töltöttek az ajkai küldöttek Ausztriában, hogy megismerhessék a testvérváros minden jellegzetességét kívülről és belülről, azaz kulturálisan, kulinárisan, energetikailag és gazdaságilag egyaránt képet kapjanak a település életéről.

20160827_094855

A város történetének legnagyobb építkezése fogadta a magyar delegációt. A weizi polgármester kiemelte, hogy a folyamatban lévő fejlesztésekre (új vasút építése, városi múzeum létesítése, a városháza bővítése) szükség van, hiszen rengeteg projekt megvalósulását várják az új infrastruktúrától és beruházásoktól. Weiz 2015-ben szinte újjászületett, akkor indult el ugyanis a teljes fúzió az elővárosokkal és a közeli Krottendorffal. A két, külön-külön is erős település egyesítésével kereskedelmi, gazdasági, energetikai és fejlesztési központ jött létre, ami vonzó a befektetőknek és a lakosságnak egyaránt, hiszen egyre több lehetőség (kulturális, sport, munkahely, munkaerő) közül választhatnak helyben. Erwin Eggenreich szerint invesztálni kell a fejlesztésekbe, hiszen a városvezetés célja az, hogy az emberek maradjanak és élhetőnek érezzék a települést.

dsc00179
Osztrák-magyar barátság

Az előrelátó gondolkodás mintapéldája lehet ez, amit érdemes továbbfejleszteni, hiszen a belvárosnak egyfajta mediterrán atmoszférája van így, a kiülős, teraszos helyekkel, ahol jó nézni az embereket, hogy a magyartól teljesen eltérő, nyugodt ritmusban élik mindennapjaikat. Ausztria más világ, sokszor hallani ezt a félmondatot. Igaz ott sincs kolbászból a kerítés, de láthatóan másként működnek a dolgok. Valahogy rendezettebbnek, szervezettebbnek és az újdonságokra fogékonyabbnak tűnik a kinti mentalitás.

20160826_105953
Energia-játszótér

Ezt bizonyítja, hogy a város energia játszóteret hozott létre, ahol a gyerekek nem csak a fölös energiájukat vezethetik le, de tudományos kísérleteket is végezhetnek a játékokkal. Jól működik Weizben az elektromos kerékpárok kölcsönzése és az E-autók töltése is. Van egy Gemini-ház nevű projektjük, ahol egy kör alakú lakóépületet napelemekkel szereltek fel. A „kacsalábon forgó” lak lényegében erőmű, hiszen kevesebbet fogyaszt, mint amennyit termel. A Nap mozgását követi, így egy óra alatt 7-8 centimétert fordul a saját tengelye körül. Az innovációs központban a fiatal vállalkozókat és a mérnököket segítik. Az utcák tiszták, rendezettek, hiába volt buli előző éjjel, néhány óra múlva már nyoma sincs sehol.

szr0901weiz5
Elektromos kerékpárok városszerte

A magyar delegáció mindezt megtapasztalta a többszöri városnézés során. Meglátogatták még a Művészetek házát (Kunsthaus), a környékbeli templomokat és a várost keresztülszelő folyót is, ami sosem fagy be, így épülhetett rá sok éve a malom, ahol máig megőrlik a helyi kisvállalkozók búzáját. Városunk küldöttei a Teichalmnál is jártak, ahol egy mesterséges tó körül és egy kiépített erdei ösvényen csodálhatták meg a környék jellegzetességeit. Friss levegő, fenyők, na és persze tehenek mindenütt.

20160827_103918
Teichalm

A húsz éves jubileumi ünnepséget a Generációk kertjében tartották, ahol zenés kisfilmben elevenítették fel a testvérvárosi kapcsolat legfontosabb eseményeit a partnerek. Erwin Eggenreich, Weiz város polgármestere Schwartz Bélával, Ajka város polgármesterével közös ünnepi beszédben foglalták össze Ajka és Weiz húsz éves testvérvárosi kapcsolatának legemlékezetesebb és legfontosabb pillanatait. Kiemelték, hogy a két település közös projektekkel, pályázatokkal közeledett egymáshoz, de a legnagyobb bajban is összefogtak. A vörösiszap katasztrófa még inkább elmélyítette a települések közti kapcsolatot, ahol Weiz küldöttei az elsők között érkeztek adományokkal segítséget nyújtani a károsultaknak. A kulturális és civil szféra terén kiépített jól működő együttműködés egy-egy momentumát is felidézték, majd a jövőbe tekintve a hosszú távú baráti és partnerkapcsolat jelképeként ajándékfestményt és szobrot cseréltek a színpadon. Az összetartozás szimbolizálva a jelenlévők közösen énekelték el az Európai Unió himnuszát.

dsc00150
Schwartz Béla, Erwin Eggenreich és Klaus Uwe Feichtinger a jubileumi ünnepségen

A magyar küldöttség Weiz hagyományos városi fesztiválján, a Mulbratlfest-en (sonka, tök és bor ünnepe) is részt vett, ahol helyi kistermelők portékájával, ünneplőbe öltözött tömeggel (kockásing, szoknya és kötény a nőknek, bakancs, vastag zokni, bőrnadrág és kockás ing a férfiaknak) és népzenével telt meg a főtér. Izgalmas kulturális utazásra csalogatva az ajkaiakat a további jó kapcsolat reményében.

dsc00233
Mulbratlfest

Tisztelet, segítségnyújtás, együttműködés. A testvérkapcsolat legfontosabb eszméi nekünk és osztrák barátainknak. Nagy szavak, amik mögött valós tartalom és húsz esztendő eseményei elevenednek meg újból. Jók, felemelők, meghatók. Mérföldkövek, amelyek megalapozzák, hogy a jövőbeli kapcsolat még szorosabbá válhasson.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply