Túrával emlékeztek a bányaszerencsétlenség áldozataira

banyasz kegyeleti tura

Már kilencedik alkalommal szerveztek a természetjárók Kegyeleti túrát az 1909-es bányaszerencsétlenség 55 áldozatára emlékezve. Idén pont a tragédia napjára január 14-re esett a túra időpontja Móricz Vilmos Bánki Donát Természetbarát Egyesület elnökének vezetésével.

Ragyogó napsütéses időben a Hild-parkban lévő Bányászok szobornál gyülekeztek ötvenen a Bánki Donát Természetbarát Egyesület tagjai és Bánkis diákok, a Borsos Miklós Általános Iskola tanulói, az Üveggyári Ifi Flotta és az Ajkai VMK Gyermek és Ifi csoport tagjai.

Azt az útvonalat járták végig, amelyen egykoron a bányászok indultak a munkába. Még sötétben a karbid lámpák fénye mellett hajnali háromkor. Nemcsak Ajkáról, hanem a környező településekről is nap mint nap megtették a távolságot. Ők voltak azok, akik nappali világosságot ritkán láttak, hiszen sötétbe indultak útra és sötétben érkeztek haza. Nappal pedig a bánya mélyén keresték a betevő falatra valót.

A Csikólegelőn keresztül közelítette meg a csoport Alsócsingert. Nagyon szép kilátás tárult a kirándulók elé. Távolban a Somló, a Ság-hegy volt látható. A kolónia belső utcájának a végén néhányan a Börköskút vízét is megkóstolták. Innét néhány épített ipari emlék mellett elhaladva érkeztek a felsőcsingeri kolónia helyén felállított emlékhelyhez, amelyet annak az emlékére állítottak fel, hogy 1870-től 1976-ig álltak ott bányászlakások. Majd a temetőben nyugvó 24 áldozat sírhelyénél emlékeztek a szerencsétlen nap eseményeire Pászti Tibor helytörténész jóvoltából. Ő olyan mozzanatokra is felhívta a figyelmet, amelyek a történelemkönyvekben nem szerepelnek. Árkovits Elemérné hátizsákja mellől a megemlékezés virágai is előkerültek. Tiszteletre méltó, hogy évről évre gondosan becsomagolva így is lerója a tiszteletét az áldozatok előtt. A megemlékezés zárásaként Nemesi Lajos vezetésével elénekelte a csoport a bányászhimnuszt. Majd a Fekete-hegyen keresztül érkeztek a megemlékezők vissza Ajkára 14 kilométer gyaloglás után.

Útközben az egykori bányászoktól hallott történetekkel emlékeztek a keserves kenyérkeresetre. De az útba eső nevezetesebb helyekről is gyarapodtak a túrázók ismeretei főként Ozorai Sándor emlékei által.

Cs.B.É.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply