Újra mehetünk múzeumba

Az 1926-ban gyártott Karlik elnevezésű úgynevezett végtelen kötélszállító-gépet, mely a csilléket a külszínről a föld alá vitte a júniusi újranyitástól már a Bányászati Múzeumban láthatják az érdeklődők (Fotó: Györkös)

Június 2-án, szigorú egészségügyi óvintézkedések mellett megnyithat Ajka két patinás intézménye, a Városi- és a Bányászati Múzeum. Természetesen mindkét létesítményben fokozott fertőtlenítő takarítással készültek a nyitásra,  jó hír a látogatóknak, hogy a Bányászati Múzeumban még egy országosan is egyedülálló új gépet is megcsodálhatnak.

Az 1965. augusztus 6-án felavatott ajkai Bányászati Múzeum volt hazánk első szabadtéri skanzen műszaki emlékmúzeuma. A múzeum megnyitását követő évtizedekben létesült az épületeket körülvevő géppark, az 55 méteres bemutató táró, az Őslény- és Kőzettár. A múzeum épületeit, a Shlick aknaszállító gőzgépet, az Országos Műemléki Felügyelőség 1983-ban műemlékké nyilvánította. Az ajkai bányatörténet legfontosabb eseményeit és eszközeit, dokumentumait megörökítő múzeum fontos jelképe városunknak, és az itt élő embereknek.

Ajkán kevés olyan család él ma is, akinek a rokonai között ne lettek volna bányászok, vagy ezzel összefüggő munkakörben dolgozók, villanyszerelők, gépészek, ácsok. 2004-ben 139 év után ugyan bezárt az utolsó, még működő ajkai bánya is, de életünknek ma is szerves részét képezi a bányászathoz kapcsolódó kultúra, a tevékenység mentén létrejött nagy múltú művészeti csoportok. A  Bányász Fúvószenekar, a Padragi Bányász Férfikórus és az Ajka-Padragkút Táncegyüttes ma is működik, és őrzi elődei hagyományait.

2014-ben megújult a múzeum épülete, mely mindent igényt kielégítően korszerűsödött, és a szabadtéri géppark ma is egyedülálló látványossága a térségnek. A június 2-i nyitásra egy országosan is egyedülálló 1926-ban gyártott Karlik elnevezésű úgynevezett végtelen kötélszállító-gépet daruznak be az udvarra, mely a György-táróban teljesített szolgálatot, és szállította a csilléket külszínről a föld alá. Mivel egy egészen robusztus méretű bányagépről van szó, ezért szétszedve, darabokban láthatja első ízben a nagyközönség, csak később, megfelelő alapzat építése után lehet majd összeszerelni impozáns, eredeti méretére.

A múzeumlátogatás szabályait a látogatók megtalálhatják a bejáratnál kihelyezve, maszk viselése kötelező, és mindenki vigye is magával, hiszen a múzeumban nem tudnak vásárolni. A kézfertőtlenítő szert biztosítják a létesítményekben, és a megfelelő védőtávolság betartásának érdekében egyszerre öt személy tartózkodhat a múzeumban. A vírushelyzet megszűnése után természetesen lesz lehetőség rendezvények, programok szervezésére, de egyelőre csak az újranyitást engedélyezi a kormányrendelet.

Viszont ebben a csodálatos szabadtéri környezetben már annak is örülhetünk, hogy a varázslatos Parkerdőben, a jó levegőn új attrakciókkal találkozhatunk.

A Városi Múzeum a Templomdombon is megnyitja kapuit a fenti szabályokkal, ahol a márciusi zárást követően a Borsos Miklós Általános Iskola iskolatörténeti időszaki kiállítása is látható még egészen októberig az állandó kiállítások mellett. A Fekete István és a Molnár Gábor emlékszoba, valamint a Borsos Miklós emlékkiállítás is várja látogatóit a helytörténeti gyűjtemény mellett. Itt a település földrajzi környezete, az itt élő emberek tevékenységi köre, a régi mesterségek tárgyai, háztartási eszközök és írásos emlékek, régészeti leletek, a környék földtörténeti múltja láthatóak. Megtekinthetjük a környező táj növény- és állatvilágának sajátosságait, a természeti adottságok felhasználási lehetőségeit, az avar kori ember tárgyi emlékeit, a környék ásványait, Ajka iparának írásos és tárgyi eszközeit.

Végre jó lesz egy kicsit kimozdulni otthonról, és egy inspiráló környezetben beszélgetni egy jót, még ha csak maszkon keresztül is. Június 2-től mindenkit várnak az ajkai múzeumok.

V.H.A.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply