Van egy jó ügy? Akkor nem számít semmi. Melléállok!

Ha történik valami Ajkán, vagy a térségben, ő biztos, hogy ott van. Felsorolni is nehéz, hogy mennyi mindent csinált az évek alatt. Millió más mellett találkozhattunk vele a vörösiszap katasztrófánál, mint önkéntes segítő, de a Manó Műhely ötlete is a nevéhez kötődik. Folyamatosan gondolkodik, hogyan adjon jót ismerősöknek és ismeretleneknek. A segítés, a szervezés, az önkéntesség, az ökoszemlélet és a munkamánia mind a lételeme. Aki ismeri, tudja, hogy minimum 200 százalékon csinál mindent, mert szerinte máshogyan nem érdemes. Varga Andrea, a Kristály-völgy Egyesület elnöke Veszprém megye önkéntese lett 2020-ban. Portré.

Andrea izgalmas színfolt a város életében, aki szerint olyan nincs, hogy lehetetlen, ami pedig annak tűnik, az sem az számára. Csak maximum egy picivel több időt kér a megvalósítására. Nemet mondani nem tud, így láthattuk már kiskosztümben városi programot konferálni, gumicsizmában segédkezni a padragkúti Bányakert ültetési folyamatainál, vagy éppen padot pakolni rendezvény után. Együtt él és létezik az éppen aktuális feladataival, szívvel-lélekkel, mindent beleadva csinálja, amiben éppen benne van, így nem meglepő, hogy az unalmat hírből sem ismeri.

Könnyedén megtalálja a hangot a fiatalokkal, az idősekkel, a sérültekkel ugyanúgy, mint a szaktekintélyekkel, városvezetőkkel. Otthonosan mozog a pályázatírásban, a projektek menedzselésében, de a civil szférában is eléri az embereket, hallgatnak rá, szeretik, elismerik. Szerteágazó tapasztalatai segítik, hogy városunk fejlődésében, színesebbé tételében is példa lehessen.

Andrea többek között művelődésszervező, humánszervező és andragógus is a végzettségét tekintve, de folyamatosan képezi magát, az élethosszig tartó tanulásban, vagyis a LLL-ben (lifelong learning) hisz, – mert szeret fejlődni és újszerű lehetőségeket találni a problémák megoldására – na meg abban, hogy minden okkal történik, ezért törekszik arra, hogy közösségi tervezéssel és közösségfejlesztéssel közelebb hozza egymáshoz az esetlegesen ellentétben álló véleményeket, csoportokat. Tv riporterként és műsorvezetőként is arra törekszik, hogy keretbe foglalja a bemutatott témákat, segítsen megérteni a világot.

Számára az önismeret és a pszichológia kulcsfontosságú, szerinte meg kell ismerni az emberek mozgatórúgóit és hátterét, de legfőképpen önmagunkat, ahhoz, hogy igazán segíteni tudjunk másokon. Kíváncsisága határtalan, minden újra nyitott, amiből tanulni lehet. Ezt mutatja, hogy tavasszal, a vírus első hulláma alatt elkezdett rajzolni és festeni, de szívesen készít ásvány ékszereket is.

Erősen kötődik a természethez, ezért az öko-szemléletmód és a helyi termékek híve. Húst nem fogyaszt. Az egész éves 200 százalékos fordulat után pedig általában egy-másfél hétre el szokott vonulni a világ elől egy úgynevezett „csendtáborba”, ahol csak a „minden és a semmi” van, vagyis kőkemény önismeret szavak és bármiféle kommunikációs eszközök nélkül több mint egy héten keresztül, hogy aztán feltöltődve ismét mindenkinek adjon magából egy darabot.

Magáról így fogalmazott, amikor kérdeztük: „Próbálom végiggondolni, de számomra ez, hogy önkéntesség, így lecsupaszítva olyan, mintha nem létezne. Belül így vagyok összerakva. Ha hívnak valahova, vagy úgy érzem, hogy szükség van rám, akkor megyek és teszem, amit kell. Nem számít az idő, a pénz, az energia. Így volt ez a vörösiszapban, a kiscsőszi kocsmában, ahova beálltam pultozni két Pajtafesztivál alatt, mert megkért az ottani alapítvány elnöke, vagy bármelyik civil szervezetnél, ha kérnek. Voltam sokfelé önkénteskedni rendezvényeken, programokon, sokszor azt hajt, hogy megismerjek, lássak jó dolgokat, amiknek a tapasztalatait itthon hasznosítani tudom. Nem nagyon tudok kiemelni mit, mert ez egy hosszú folyamat, sokszor talán összekeveredik a munkával is. A kollégáim (a Kristály-völgy Egyesület másik két tagjára, Daragó Gabriellára és Molnár Viktória gondolt – a szerk.) is ilyenek, azt hiszem őket is megilleti ez a díj, nem csak engem” – összegezte Andrea, aki annak ellenére is szerényen kezeli a sikereket, sőt mindig hozzáteszi, hogy lehetett volna ezt még jobban is csinálni, hogy önkéntes akcióival az elmúlt években több ezer embert ért el és mozgatott meg. Természetéből adódóan csapatjátékos, így az én helyett mindig a „mi”-t hangsúlyozza, pont emiatt érdemli meg, hogy ezúttal kiemeljük, bizony ő is kell ahhoz, hogy az ajkai közösség, és a hozzáköthető csoportok, szervezetek jól működjenek!

Gratulálunk az elismeréshez!

A Kristály-völgy Terület- és Vidékfejlesztési Egyesület legfőbb célkitűzése az volt már az elején is, hogy a térségben élő emberek életminőségét javítsa. A fenntartható fejlődés, a környezet védelme és a szolidáris helyi társadalom kialakítása mindig fontos szempont volt számukra, ezért sok szemléletformáló programot, akciót és kampányt bonyolítottak az elmúlt közel két évtizedben. Szerveztek már Hulladékból termék kiállítást, az első Te szedd! akcióban komposztládákat adtak a lakosságnak, a vörösiszap katasztrófa után koordinálták több mint ezer önkéntes munkáját, a családokat egészen az új házakba való beköltözésükig támogatták, óriás-plakát kiállításon hívták fel a figyelmet a klímaváltozásra, megnyitották a Manó Műhelyt, ahol 100 Angyalt vártak önkénteskedni, pályázatokat írtak városi szervezeteknek, ingyenes szűrővizsgálatokat hoztak Ajkára. A sor közel sem teljes, ez még csak egy kis része a tevékenységüknek. Az egyesület tevékenységéről korábban részletesen írtunk már, visszaolvasható itt.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply