Város környéki kirándulóhelyek: a Molnár Gábor Parkerdő

„Azok a boldog szép napok…” Kezdhetném így az emlékeink felelevenítését. Egykoron a Parkerdő legkedvesebb kirándulóhelyünk volt. A bányász megemlékezéseken kívül évek óta nem hallottunk nagyobb rendezvény szervezéséről, ezért ellátogattunk. Kutakodtunk. Milyen programokkal várja a Parkerdő a látogatókat?

Hétfői nap lévén csupán a mi kis négy fős csoportunk volt fent az erdőben. A múzeum, a vendéglő be volt zárva. Három újonnan épült faházban sem volt mozgás, de szemmel látható volt, hogy lakják őket. Elsétáltunk a régi faházakhoz, de életnek semmi jelét nem tapasztaltuk. A bozótosok között elő-elő bukkantak a számunkra kedves fa épületek zárt kapukkal. A jól ismert út végén két új házat azért láttunk, amelyek a mai kor igényei szerint készültek. A felvonó nyomait is felfedeztük. Lehangoló volt sok év távlatában ellátogatni az egykor szebb napokat megélt festői helyre.

gyj_parkerdo 9232A hatvanas években Bányászati Múzeumot alakítottak ki az 1965-ben bezárt Ármin-aknát megörökítendő, amely tisztelgés volt a száz éves bányászat előtt. Őslény- és Kőzettár is helyet kapott egy kis épületben. A csodálatos fekvése miatt a völgy alkalmassá vált közösségi terület létrehozására. A hetvenes évek elejétől éttermet építettek, szánkópályát, sípályát létesítettek. Felvonó is működött. Télen benépesült a Parkerdő. Később épített színpadot alakítottak ki. Itt tartották a Bányász napokat, Május elsejei ünnepségek délutáni programját, amelyeken több ezren vettek részt. Külön buszjáratokat indítottak a városból. Az Ajkai Bányász SK focistái a közelben lévő púpon harcolták ki az NB II-be jutást, amikor megnyerték az NB III-as bajnokságot 1969-ben. Az egyre népszerűbb kirándulóhelyen cégek, intézmények faházakat építettek a dolgozóik részére, akik a brigádrendezvényeket, továbbképzéseket, banketteket és családi eseményeket tartottak ott. Akkor még nem tiltották a hóvirág szedését. Családok lepték el a lankákat és botokra felkötött csokrokkal érkeztek vissza a városba. Számtalan sportesemény zajlott a völgyben és a környező erdőkben. gyj_parkerdo 9215Többek között a tájékozódási futást űzők és a túrázók kedvenc helyévé vált. Aztán a rendszerváltás, a privatizáció, a bányászat megszűnése hatására egyre kevesebben jártak fel. Megszűnt a tornapálya, a tanösvény. Pár évig a vendéglő is be volt zárva. A felvonó motorját ellopták, így 2013-óta az sem üzemel.

Az első lehangoló élmény miatt pár hét múlva visszatértünk, amikor nyitva volt a múzeum és a vendéglátó egység. Bányász nyugdíjasok népesítették be a völgyet. Óvodások énekétől volt hangos a színpad környéke. Íjász pálya színes céltáblái csalogattak. A parkolóban autók sorakoztak.

gyj_parkerdo 9229Napjainkban egy vállalkozó szellemű fiatalember,  Strausz Roland vette kezébe a dolgokat a völgyben. Három faházat üzemeltet a vendéglő mellett, amely szinte egész évben telt házas. Csapatépítő tréningeknek, osztálytalálkozóknak ad otthont. Lakodalmakat tartanak távol a város zajától. Most épül a negyedik ház, amely a kikapcsolódást, relaxálást fogja biztosítani a vendégek részére. Az íjász pályát ingyen használhatják a látogatók. Az országos Természetjáró Szövetség tagjaként 3-25 km-es távolságot lehet bejárni (Úrkút, Felsőcsinger, Sárcsi-kút és tanösvény, erdei iskola, Kab-hegy, Balaton-felvidék). Teljesítménytúrákat szerveznek tavasszal és ősszel. Tervei között szerepel az erdei tornapálya és játszótér megépítése, amelyek remélhetőleg megvalósulnak, hiszen kisgyerekes szülők gyakran felkeresik a helyet. De a Bányásznap megtartásának a felélesztése sok akadályba ütközik.

A fentiekből látható, hogy nagy népünnepélyek nemigen várhatóak már a parkerdőben, de a pihenésre, kikapcsolódásra vágyók számtalan lehetőség közül választhatnak. Átalakult a Parkerdő funkciója. Viszont a kezdetekben ritkaságnak számító vadételeket továbbra is kínálja Park Vendéglő. Sőt a messze földön híres szarvas sültjét áfonyával, vadászmártással országos tévében is bemutatták nagy sikerrel.

Cs.Bosits Évi

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply