Vetélkedő az Öreg utakon

Magyarországon a fogyatékossággal élők között egyedüliként szervez irodalmi emlékversenyt a Horváth Árpádné vezetésével működő Látássérült Klub. Idén már a 17. Fekete István Emlékversenyt bonyolították le a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központban június 17-én.

Molnár Csabáné Fekete István verset mond

Köszöntötte a résztvevőket Németh Attila, a Vakok és Gyengénlátók Veszprém Megyei Egyesületének alelnöke. A versenyt Utassy István önkormányzati képviselő nyitotta meg. Örömest üdvözölte a megjelenteket, majd Fekete István írói munkásságát méltatta, elhintette az író szellemiségét, amely három óra hosszat vibrált a teremben. A Nádas című költemény Molnár Csabáné klubtag tolmácsolásában pedig a természetet varázsolta a versenyzők közé. Így mindenki lelkileg felkészülhetett a feladatként kapott Öreg utakon című kötet írásaiból a feleletre. A válogatás 1934 és 1938 között készült írásokat tartalmazza. Főként az első személyű történetmondásokból és az anekdotikus hagyománynak megfelelően a visszaemlékezésekből áll.

Vallerné Horváth Andrea, a művelődési ház szakembere állította össze az öt fordulóból álló verseny kérdéseit, amelyek olykor fejtörést okoztak a lelkes versenyzőknek. A feladványok főként személyekre, történésekre vonatkoztak, amelyek megoldása azért volt nehéz, mert számos hasonlóságot lehet felfedezni az egyes elbeszélések között.

A verseny kezdetén a klubvezető tájékoztat, háttérben a zsűri és a vendégek

A megoldásokat négy tagú zsűri értékelte, amelynek elnöke Horváth Tibor, a Fekete István Irodalmi Társaság elnöke volt. További bírálók Bábics Valéria, a művelődési ház igazgatója, dr. Stolár Magdolna nyugalmazott középiskolai tanár és Garamvölgyi Annamária, a MÚOSZ Fogyatékossággal Élők a Médiában Szakosztály elnöke voltak.

Csapatok az ajkaiakon kívül Győrből, Zalaegerszegről, Tatabányáról, Veszprémből és Nagykanizsáról érkeztek. Összesen nyolc csoport mérte össze logikai gondolkodását és emlékező képességét Fekete István birodalmából.

A verseny végén Horváth Tibor, az irodalmi társaság elnöke minden résztvevő csapatnak az Őszinte szóval című kaleidoszkóp Fekete Istvánról kiadványt ajándékozta. Elismerően szólt a csapatok felkészültségéről és a szervezők munkájáról. Örömest hirdette, hogy mindnyájan lelkiekben és szellemiekben gazdagabbak lettek.

Tatabánya csapatának képviseletében veszik át a harmadik helyért járó díjat Horváth Árpádné klubvezetőtől

Első helyezett Veszprém csapata lett, akik tárgyjutalmakat és fejenként négyezer forintos ajándékutalványt kaptak. A második helyet Zalaegerszeg egyes számú csapata szerezte meg. Ők a tárgyjutalom mellé háromezer forint értékű utalványban részesültek fejenként. A képzeletbeli dobogó harmadik fokára Tatabánya egyes csapata állhatott fel. Jutalmuk ezer forintos vásárlási utalvány és egyéb tárgyjutalmak voltak. Senki sem távozott ajándék nélkül, hiszen minden csapat emléklapot és további értékes ajándékokat vihetett haza. A díjakat Horváth Árpádné és a klub szervezésben segítő tagjai Sallai Jánosné, Szabados Gyuláné, Molnár Csabáné, Nagy Zsuzsa és Pálinkás Istvánné közreműködésével adták át. A jutalmazást önkormányzati támogatással a klub finanszírozta.

Garamvölgyi Annamária, a MÚOSZ képviseletében elmondta, hogy öröm volt részt venni ezen a tartalmas versenyen, ahova mindig szívesen jön vissza. Köszönete jeléül a szervezőknek albumot és kiadványokat ajándékozott.

A program végén mindenkit megvendégeltek, majd a Fekete István lakóháza helyén felállított emléktáblát megkoszorúzták a vetélkedő résztvevői.

Cs.B.É.

This slideshow requires JavaScript.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply