VIRTUÁLIS LÉT Most jópofa, évek múlva kellemetlen

Illusztráció

Az internet nem felejt, tehát ne tegyünk fel semmi olyan tartalmat, ami miatt bármikor (akár évek múlva) szégyenkeznünk kellene, hangzott el az áldozatok napja alkalmából a Molnár Gábor Műhely Alapítványban tartott előadáson február 23-án.

Az interaktív programon elsőként Gyuris Mónika, rendőr főhadnagy, az Ajkai Rendőrkapitányság kiemelt megelőzési főelőadója tartott vetítést, majd az alapítvány vezetője, Lovas Irén, Pallagi Attila csoportvezetővel és Benyó Ákos rehabilitációs munkatárssal folytatta a téma bemutatását az intézmény fiataljainak, akik a világháló, azon belül pedig a közösségi portálok rendszeres használói.

A srácok meglepődtek azon a kisfilmen, amelyben egy kisfiú kiposztolta, hogy szívószállal az orrában buborékokat fúj egy pohár üdítőben, majd húsz év múlva, már elismert pedagógusként tanítványai megtalálják az általa elfeledett felvételt és a tanórán azzal kezdik gúnyolni.

Az alapítvány munkatársai kérdéseikkel  végigvezették a jelenlévőket azon a folyamaton is, hogy hova vezethet, ha egy fiatal kedveli egy ellenkező nemű szelfijét. Ezt a másik értelmezheti vonzódásnak is. Ha a lány a közeledési szándékot elutasítja, akár zaklatássá is fajulhat a dolog. Nem mindegy tehát mit kedvelünk, mit osztunk meg vagy éppen mit kommentelünk.

Lehet, hogy a középiskolában még az a menő, aki minden héten bulizik, körülrajongják a másik nem képviselői, viszont pár év múlva előfordulhat, hogy ezért nem veszik fel a kiszemelt munkahelyre. A jelentkezőknek ugyanis nem csak az önéletrajzát, bizonyítványait nézik, hanem a közösségi portálokon is rákeresnek. A bulikirályokról pedig nem minden munkáltatónak van jó véleménye.

Szó esett a fizetős számítógépes játékokról is. Kiderült, hogy csak az regisztráljon ilyenekre, aki jól érti az adott portál nyelvét, hiszen akad olyan, hogy a regisztráció után elég egyetlen rossz beállítás és az alkalmazás minden játékot megvásárol, a felhasználó pedig csak azt veszi észre, hogy fogy a számlájáról a pénz. A folyamatot leállítani utólag már nagyon nehéz.

Az előadáson a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Devecseri Szakközépiskolája szociális gondozó, ápoló osztályának öt diákja is jelen volt. A tizedikes Baranyai Eszter kérdésünkre elmondta, hogy örömmel vett részt társaival a foglalkozáson. Először jártak az alapítvány épületében, de heteken belül ismét visszatérnek. Tetszett nekik, hogy a gondozók milyen szeretettel tanítják a fiatalokat. Néhány, az internethasználatot érintő téma számukra is új volt, ezért a tapasztalataikat megosztják osztálytársaikkal is.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply