Vízrakéta és marsjárórover programozás

Repült a vízrakéta az Iglauer park udvarán. Az ajkai székhelyű Bakonyi Csillagászati Egyesület tagjai által vezetett Solar Camp táborban résztvevő fiatalok a rakéta működési elvét ezzel a módszerrel modellezték.

Ivanics Ferenc, a csillagászok elnöke kérdésünkre elmondta, hogy a környezetvédelem, a megújuló energia, az informatika, a robotika, a csillagászat, a meteoritok és a média iránt érdeklődő fiatalok számára hirdették a programot, amely pályázati támogatásnak köszönhetően a résztvevőknek ingyenes volt. Az első Solar Camp tábort az ausztriai Weiz testvérváros diákjai számára tartották 2 évvel ezelőtt. A pandémia idején a külföldiek nem tudtak jönni, az idén júliusban két tábort is tart az egyesület ajkai és térségi diákoknak.

A vízrakéta, amelyet a táborlakók készítettek pet-palackból, csupán az egyike volt az érdekes kísérleteknek. A palackot negyedig megtöltötték vízzel, levegőt pumpáltak abba, majd egy zsinór meghúzásával elengedték a tartót, a rakéta pedig gyorsan emelkedett a magasba. Ejtőernyőt is raktak az üvegre, néhány ki is nyílt fékezve visszafelé az esést. Az egyik, nagyon magasra szálló rakéta visszatérés közben az egyik fa tetején megakadt. A táborozók jót szórakoztak, miközben sokat tapasztaltak a rakéta működési elvéről.

A másik érdekes kísérlet a napkályha készítés volt, amelyben a vízrakétához hasonlóan mindenki részt vett. A kályha alja és tartó része bútorlapból készült, arra tették a parabolaantennát, amit fóliával vontak be. Délután ételt is készitettek azzal, villára virslit tűztek, megkeresték azt a pontot, ahol az antenna összegyűjtötte a napsugarakat. A virsli néhány perc múlva ehető volt. Mindannyian meg is kóstoltál azt. Vékony faágat majd búzát is égettek. Ez egy tudományos kísérlet is volt, a megújuló energia hasznosítását szemléltette. A Nap ugyanis 4.5 milliárd éve süt ránk, energiája még ugyanennyi ideig tart. Folyamatosan megújul, nincs szükség fakivágásra, bányászatra, feldolgozóiparra.

A legösszetettebb feladat a legomarsjárórover készítése, programozása és működtetése volt. A rover az érzékelői által meg tudja különböztetni a színeket, tud minden irányba menni, a karral kőzetet gyűjteni, akárcsak a Marson dolgozó eszközök.

A július 23-25 között tartott táborban a résztvevők megismerkedtek a meteoritokkal, nézegették, megtapogatták azokat. Az előadók elmondták, azok a kozmoszból érkeztek, a koruk több, mint 4,5 miliiárd év. Többen elmondták, fel sem tudják mérni, milyen hosszú idő ez és hogyan tudtak ilyen sokáig fennmaradni. A média csoportban az érdeklődők a három nap programjáról blogot írtak, az eseményeket fotókon és videón örökítették meg, amelyet feltöltöttek egy oldalra.

A táborban Ivanics Ferenc, Ivanics-Rieger Klaudia, Veisz András, Békési Zoltán, Csánitz László és Magyaródi Norbert foglalkozott a résztvevőkkel. A média csoportban tevékenykedett Kárai Zoltán István elmondta, hogy a lego robotépítőkkel készített interjút, az érdekelte, hogy a több száz apró darabból hogyan válogatják ki a rover alkatrészeit, milyen módszerrel programozzák. Kovács Benedek a napkályha készítők csoportjában dolgozott. Elmondta, annak a pontnak a keresése volt a legizgalmasabb, ahol a parabola összegyűjti a napenergiát. Arra úgy találtak rá, hogy kisebb gallyakat tettek elé, és ahol füstölni kezdett, ott volt az a pont, vagy egyszerűen elétették a kezüket és megérezték, hogy hol a legmelegebb.

Az előadások között kirándultak a természetben, este pedig táborozó és táborvezető foci és kosármeccset vívtak.

A Bakonyi Csillagászati Egyesület az EFOP-1.5.2-16-2017-00007 azonosító számú, „Humán közszolgáltatások fejlesztése Ajka térségében” című projekthez kapcsolódó „SolarCAMP” című program által valósulhatott meg.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply