Zarándokút Fatimába a 100 éves centenárium fényében

Fuchs Tibor káplán atya lelki vezetésével indultunk július 29-én Ajkáról Portugáliába, egy hétnapos zarándokútra. A portugál légitársaság repülőgépe Budapestről a portugál fővárosba, Lisszabonba, az Atlanti-óceán partjához repített bennünket. Izgalmas és fantasztikus látvány volt az alattunk lévő tájat felismerni és megcsodálni.

Idegenvezetőnk megismertette velünk Lisszabon legfőbb nevezetességeit, megnéztük a Tejo-folyónál lévő Felfedezések emlékművét, amely a híres portugál hajósokat, földrajzi felfedezőket ábrázolja. A hatalmas Krisztus Király szobor lábainál is jártunk, amely kitárt karral védelmezi a világ népeit az erőszaktól, a béke áldását küldve rájuk. A Szent Jeromos kolostorban Vasco da Gama felfedező tengerész sírját láthattuk.

Első esténket már zarándokutunk fő céljánál, a világhírű zarándokhelyen, Fatimában töltöttük, ahol szentmisében részesültünk. Lelki vezetőnk, Tibor atya orgonálásával emelte az áhítatot. A Bazilika előtti téren összegyűlt zarándoktömeg közös imáján és a gyertyás körmeneten való részvétel és az „Ave Maria” éneklése felemelő, megható érzés volt. Jó volt látni a sok különböző anyanyelvű fiatalt, ami az erős hitéletről és a Szűzanya tiszteletéről tanúskodik. Végigjártuk a fatimai keresztút stációit, napunkat megkoronázta a Magyarok Kápolnájában megtartott szentmise. Megtekintettük a Bazilikát, majd a jelenési kápolnánál is részesültünk szentmisében, ahol három pásztorgyermeknek 1917. májusában, az első világháború idején megjelent a Szűzanya. A látnokok szülőházait is meglátogattuk.

Utunk során az UNESCO világörökség részét képező építészeti remekműveket is megtekintettünk, mint a portugál királysíroknak helyet adó, csipkeszerűen kidolgozott gótikus Batalha kolostor és a XII. században épült cisztercita Alcobaca kolostor, ahol betekintést nyertünk a szerzetesek mindennapi dolgos életébe is. Jártunk a hangulatos csónakokkal teli óceánparti halászfaluban Nazaréban is, ahol sok, színes csempékkel díszített házakat is láthattunk, ami egész Portugáliában jellemző.

A negyedik napon ellátogattunk a Mondego-folyónál fekvő Coimbra egyetemi városba, amely hegyre épült, ahol a felsőbb városrészekbe lifttel és siklóval jutottunk fel. Itt megtekintettük a Santa Cruz (Szent Kereszt) templomot, a Szent Klára kolostorban Portugáliai Szent Erzsébet sírját, akit a magyarok Árpádházi Szent Erzsébetéhez hasonlóan a szegény emberek jótevőjeként tart számon a történelem. Jártunk a Karmelita kolostorban is, ahol az egyik fatimai látnok, Lucia nővér élt, itt szentmisében részesültünk.

Zarándokutunk következő állomása a festői fekvésű, borkereskedelméről nevezetes Porto városa volt, a Douro-folyó torkolatánál, az Atlanti-óceán partján. Szépségével elbűvölt minket, szűk, meredek utcáival középkori hangulatot árasztott. Látványos volt számunkra itt a Benedek pályaudvar a kék mintás, történelmi és életjeleneteket megjelenítő csempeképeivel, valamint a barokk Szt. Ferenc templom, ahol szentmisében részesültünk.

Zarándokutunk hatodik napján Portugália északi részén haladtunk a Costa Verde (Zöld parton), az óceán mentén gyönyörködtünk a szép zöld hegyvidéki tájban, majd Észak-nyugat Spanyolországba áttérve eljutottunk Santiago de Compostela régi és pompás katedrálisába ahol a vértanú Szt. Jakab apostol sírja van. Itt nemzetközi misén vettünk részt, megérinthettük Szt. Jakab szobrát és láthattuk az oltár mögötti sírját. Különleges volt számunkra a hatalmas füstölő, amelyet kötélen lengettek a székesegyházban.

Továbbá meglátogattuk Portugália egy másik gyöngyszemét, egyházi központját, Bragát, ahol a Bom Jesus (Jó Jézus) védelmezi az emberiséget. A hegytetőre épült templom, az élethű szobrokkal szintenként kialakított kápolnák, a Jézus Krisztus haláláért felelős személyeket ábrázoló szobrok, szökőkutak gyönyörű természeti környezetben igazi ékszerként csillog az országban. Itt is részesültünk szentmisében.

A hetedik napon ismét Portóban szentmisével kezdtük napunkat a Sé Kathedral-ban (régi katedrálisban) Tibor atya celebrálásával. Majd déli irányba folyamatosan utaztunk Sintrába, amely gyönyörű fekvésével, arab építészeti hatású csempével díszített portugál királyi palotáival, szintén ékszere az országnak. Eljutottunk az európai szárazföld legnyugatibb pontjára, a Roca-fokhoz, amely különleges növényzetével, hatalmas szikláival, az óceánnal, erős szelével egyedi élményként maradt meg bennünk. Továbbfolytattuk utunkat a híres tengerparti üdülőhelyen Estorilon át, majd a kivilágított Lisszabontól késő este vettünk búcsút.

Zarándokutunk lelki feltöltődést, a Szűzanyával való találkozás lelki kincset jelentett számunkra. Minden nap az Isten ajándékaként gazdagított bennünket a sok szép látnivalóval, gyönyörködhettünk a változatos növényzetben, művészeti értékekben.

Istennek hálát adva érkeztünk vissza augusztus 5-én Magyarországra.

Köszönjük Fuchs Tibor káplán atya szervezését, lelki vezetését! Jó egészséget kívánva és Isten áldását kérve lelkipásztori munkájára.

Vida Bernadett pedagógus

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply