Zárva vannak, mégis dolgoznak

Illusztráció

plüssök a könyvtárban könyvtartMinden nyáron bezár a felnőtt és a gyermekkönyvtár is egy hónapra, ám a két intézmény munkatársai ez idő alatt sem tétlenkednek. A láthatatlannak tűnő feladatokról Makkosné Benke Judit könyvtárost kérdeztük. Jó idő ide, szabadság oda, tennivaló bőven akad ilyenkor a polcokon és a raktárban.

A könyvtáros az információs pultnál fogad bennünket. A beszélgetés ideje alatt gyakran csörög a telefon és néhány percenként érkeznek a látogatók is. Van, aki nyomtatni szeretne, más az aznapi sportújságot kéri. A nyári teendők egy részéről így szinte kérdeznünk sem kell, rövid idő alatt ugyanis gyakorlatban tapasztaljuk a lehetőségeket.

– Az információs központban ilyenkor sem áll meg az élet. Minden hétköznap reggel kilenc és este hét óra között várjuk a lakosságot. Az újságolvasás mellet fénymásolásra, nyomtatásra, szkennelésre, internetezésre és egyéb szolgáltatások igénybevételére (kötetek visszahozása, előjegyzése) is van mód. A könyvtár ez idő alatt nem látogatható, ugyanis háttérfeladatokat végzünk a kollégákkal. A komolyabb takarítási, rendszerezési, ellenőrzési munkákat látjuk el, amikre év közben nincs elég időnk – számolt be Judit.

Ez többek között vonalkódozást, állományellenőrzést (kvázi leltárt), selejtezést és adminisztratív tevékenységeket foglal magában az intézmény alapos kitakarításával párhuzamosan. Vonalkódot az új kötetek kapnak, illetve a kistérségi könyvtárak számítógépes kölcsönzését is ezzel az eljárással alakítják ki és bővítik a dolgozók. Az állományellenőrzésre azért van szükség, mert egyes kötetek eltűnnek, leamortizálódnak, vagy tartalmuknál fogva egyszerűen csak elavulnak (szakkönyvek). A leltárral mindezt számba veszik az intézmény munkatársai. Ezt követi a selejtezés és a rendszerből való törlés.

– Folyamatosan változnak az olvasói igények. Egyes kötetek kikerülnek a közérdeklődésből, mások újra népszerűek lesznek. Az állomány egészének megvizsgálásakor ezt is figyelembe vesszük. Amikre kisebb a kereslet, de még lehet szükség rájuk, azokat félretesszük a raktárban. A jó állapotú törölt könyveket jelképes összegért kínáljuk olvasóinknak. Az elavult, vagy éppen megrongálódott kötetek viszont selejtezésre kerülnek. Ez talán furcsának tűnhet egy bibliotékától, de legalább annyira fontos, mint az állománygyarapítás. A kettő szervesen összefügg, hiszen így tehetjük folyamatosan megújulóvá a kínálatunkat – foglalta össze a könyvtáros.

könyvtárMakkosné Benke Judit kiemelte, hogy a szünet különösebben nem viseli meg a látogatókat, akik ilyenkor több könyvet, hosszabb időre kölcsönözhetnek, így könnyedén áthidalhatják az említett időszakot.

– Hosszú évek tapasztalata alapján az olvasóink már megszokták a nyári rendszerünket. Ilyenkor a többség pihen, az üdülésekre elviszik magukkal a történeteket.  Természetesen, ha valami rendkívüli kérés érkezik hozzánk, akkor rugalmasan megoldjuk. Ez a megoldás mindenkinek kedvező, hiszen a látogatóknál tovább maradhatnak a könyvek, mi pedig végzünk a betervezett feladatainkkal. A munkafolyamatokat felváltva csináljuk, így a szabadság se marad ki senkinél – részletezte a könyvtáros.

A Városi Könyvtár és a Bogáncs Gyermekkönyvtár augusztus 1-jétől már a megszokott nyitva tartással várja a látogatókat.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply