Gondolkodtatás, alázat és szorgalom: elindult Ajkán az egyetemi felkészítés matematikából

Megkezdődött az ajkai Okos Házban az egyetemre felkészítő emelt szintű matematika kurzus február 3-án. A jelentkezőket a több évtizedes matematika tanári tapasztalattal rendelkező dr. Pintér Ferenc (Matematikai Tehetségekért Alapítvány elnöke és az Erdős Pál Matematika Tehetséggondozó Iskola vezetője) és Kubatov Antal (Erdős Pál Matematika Tehetséggondozó Iskola tanára) oktatja.

Korábban már hírt adtunk róla, hogy a Pannon Egyetemmel közösen Ajka Város Önkormányzata ingyenes, emelt szintű matematika felkészítést tesz lehetővé továbbtanulni szándékozók részére. Szőke Melinda koordinátor, kérdésünkre elmondta, hogy egy csoport indult, 15 jelentkezővel. Többségük különböző tudásszinttel rendelkező ajkai középiskolás, illetve két felnőtt munkavállaló. A sikeres érettségi vizsgához, az egyetemi felvételihez, valamint a felsőoktatási követelmények teljesítéséhez nyújt segítséget a tanfolyam. Heti rendszerességgel, alkalmanként két órában vesznek rajta részt a jelentkezők. A felkészítés május 26-án ér véget.

A feladat nem egyszerű, mivel közel az érettségi, ezért olyan programot állítottak össze az oktatók, amivel a legfontosabb anyagrészeken végigérnek. Különösen nagy gondot fordítanak az alapvető témakörökre, de emellett még szükség van gyakorlásra: nagyon sok olyan feladattal fogják meglepni a tanulókat, ami otthon okoz majd nekik fejtörést. Előkerül mindenfajta egyenlet és az alapgeometria, illetve kombinatorikai feladatok is.

A Nagykanizsáról érkező dr. Pintér Ferenc oktatóval beszélgettünk a kurzus indulása előtt. Elmondta, hogy tehetséggondozással foglalkozó alapítványukat harminc éve működtetik. Tevékenységük országos, sőt nemzetközi szintű. A Nemzetközi Kenguru Matematikaverseny hazai fordulóját ők szervezik. Évente táboroztatják a fiatalokat a Balaton parton, ahova határon túlról is érkeznek a matematika iránt elkötelezettek. A Pannon Egyetemmel közösen működtetik 2001 óta az Erdős Pál Matematika Tehetséggondozó Iskolát. Könyvkiadással is foglalkoznak: egyrészt ezeket adják ajándékba a gyerekeknek, másrészt kereslet van iránta. Az ajkai kurzus előzményével kapcsolatban arról tájékoztatott, hogy a tanári karukat az ország minden részéről tudják mozgósítani, amikor szükség van rájuk. Így, amikor dr. Utasi Anett (Pannon Egyetem, Veszprém) megkereste őket, teljesíteni tudták a kérését.

Az előadó szerint a matematikában a gondolkodtatás a legérdekesebb, erre érdemes építeni, amire a magyarok törekednek is – más országokkal ellentétben. Ugyanakkor hátrány, hogy megmaradtunk a „tiszta” matematikánál. A finneknél, vagy éppen a nyugati országokban jóval gyakorlatiasabb feladatokat oldanak meg. Véleménye szerint ezért nem teljesítünk jól a PISA felmérésben sem, mert a gyakorlati feladatokban nem jártasak a magyar tanulók.

Az oktató szerint nem elég, ha valaki tehetséges a tantárgyban, alázat és szorgalom is szükséges a sikerhez. A mai gyerekekre ez egyre kevésbé jellemző. Ez egy öntevékeny munka, nagyon sok lemondással jár. Sajnos egyre kevesebben választják a tanári pályát. Őszintén beszélt arról is, hogy a tanárok sem értik mindig a gyerek gondolatmenetét a logikai feladványoknál, ezért előfordul, hogy tévesen pontoznak.

A zene és a matematika iránti igény már óvodás korban kialakul a gyerekekben. A szülőknek ezért azt javasolja a szakember, hogy éljenek minden lehetőséggel. Az ország számos területén vannak tehetségpontok, melyekről a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetségének (MATEHETSZ) honlapján lehet tájékozódni.

Az emelt szintű matematika oktatását hosszú távra tervezik az Okos Házban. Legközelebb már szeptemberben el lehet kezdeni, így több idő jut majd a különböző témakörökre. Dr. Utasi Anett továbbra is hetente több alkalommal jár Ajkára. Az egyeztetések folytatódnak a képzésekkel kapcsolatban, figyelembe véve a praktikus és jó dolgokat, amire igény, illetve szükség lenne és meg is tudják valósítani.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply