Lézengő lidércek és morgolódó manók az interaktív irodalom órán

M. Nyirő Mária ajkai gyerekkönyv írót Herbert Anita könyvtáros köszöntötte a Bogáncs gyermekkönyvtárban február 16-án. A különleges alkalom apropója egy rendhagyó író – olvasó találkozó volt az Eötvös Loránd – Kossuth Lajos Általános iskola másodikosaival, akikkel az írónő „A varázsmag szövetsége” című meseregényéről beszélgetett.

Nyirő Marcsi már gyerekként is kötődött a könyvekhez, az olvasáshoz, így gyakori látogatója volt a bibliotékának. Az iskolából érkező gyerekeket kísérő pedagógusok a kollégái voltak, amíg Ajkán tanított. Ma már a Balaton partján él. A könyvek iránti szeretete sosem kopott meg és valahol mélyen mindig azt érezte, hogy írnia kell. A szóban forgó regénye 2021-ben jelent meg. Mint mondta, a könyv megírása kettős célt szolgál. Egyrészt nagyon fontos számára, hogy megszerettesse a gyerekekkel az olvasást. Első könyveseknek szánta, ezért rövid fejezeteket írt, melyeknek végén a kérdések segítenek emlékezni a történtekre. Másrészt karitatív cél is vezérli: az eladásból származó bevételeit felajánlotta a Csodalámpa Alapítványnak. (A szervezet súlyosan beteg gyerekek kívánságainak teljesítésével foglalkozik.)

Könyvének első néhány fejezete még a 2014/2015-ös tanévben született: ekkor az ötödik és hatodik osztályosoknak olvasta tanulószobán, akik további ötleteket adtak a mesékhez, valamint rajzoltak is hozzá.

A 2/A és a 2/B osztály Szolga Andrea és Jágerné Mádl Ildikó tanítónők irányításával közösen olvasták és dolgozták fel a regényt. Feladatlapokat töltöttek ki hozzá, ami megkönnyítette a munkájukat. (A feladatlapok az írónő honlapjáról ingyenesen bárki számára elérhetőek, letölthetőek.) Illusztrációkat is készítettek, szebbnél szebb alkotások kerültek ki a szorgos kezek alól – az írónő ezt nagy örömmel fogadta és apró figyelmességekkel jutalmazta.

A rendhagyó irodalom órán aktívan és lelkesen vettek részt a gyerekek. Beszélgettek a könyv főszereplőiről és a legnagyobb feladatról, amit véghez kellett vinniük. Kiderült, hogy egy hullahopp karika, illetve a hullappozás fontos szerepet játszott a varázslatban. Így szinte magától értetődő volt, hogy előkerült a könyvtárban is: a bátor önkéntesek egy verseny erejéig szemléltették a tudományukat.

Részleteket is hallhattak a könyvből. Eközben felszínre kerültek a különböző félelmek, vagy a csúfolódás, mint nehézség. Felidézték a varázslatos helyszíneket, az érdekes nevű karakterek külső és belső tulajdonságait, illetve a mesebeli lényeket. Ennek kapcsán a gyerekeknek alkalmuk nyílt mesélni a házi kedvenceikről: legtöbbjüknek kutyája és cicája van, de többen tartanak tengeri malacot, halat vagy nyuszit, sőt még a csigákat is kedvelik.

A találkozás emlékére egy apró ajándékkal készültek: nagyon tetszett nekik egy idézet, amit még az osztálytermük falára is kitettek. Ezt a megszívlelendő néhány sort az aláírásukkal együtt nyújtották át írójának, hálájuk jeléül: „Van, amin változtathatunk, s van, amin nem. Ahová születünk, s ahogy kinézünk, az például adott dolog, de amikké válunk, arról csakis mi döntünk, az mutatja meg, kik vagyunk igazából. Amit és ahogyan cselekszünk, csak az a fontos!”

Nyirő Marcsi elárulta, hogy most találkozott először olyan osztállyal, akik olvasták már a könyvét és megoldották a feladatlapokat is. Tervezi, hogy fog még tartani interaktív irodalom órákat. Az általa dedikált meseregény több példányban is kölcsönözhető a gyerekkönyvtárból, de meg is vásárolható az ajkai könyvesboltban. Akinek még nem volt hozzá szerencséje és szeretné a kezébe venni, az tegye meg mielőbb, mert lassan számítani lehet a folytatásra.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply