Mindenkit érint a vállalatok fenntarthatósági jelentési kötelezettsége

Mindenkit érint az EU által, a vállalatok számára előírt fenntarthatósági jelentési kötelezettség.

A kiindulópont

Az ENSZ 2015. szeptemberi közgyűlésén a világ országai elfogadták a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó fenntartható fejlesztési menetrendet és az ahhoz tartozó 17 fenntartható fejlődési célt.

A világ vezetői elkötelezték magukat a szegénység felszámolása, a bolygónk védelme és annak garantálása mellett, hogy minden ember békében és jólétben éljen.

A 2030-ig tartó időszakra szóló menetrend – az éghajlatváltozásról szóló Párizsi Megállapodással együtt – arról szól, hogy hogyan tudjuk közös erővel jobbá tenni a világot.

Ehhez kapcsolódóan külön európai uniós célok is születtek, 2030-ig az üvegházhatásúgáz-kibocsátás 55%-kal való csökkentése, míg 2050-ig a klímasemlegesség elérése a cél. Ezek megvalósítása érdekében jelentős változásra van szükség, mely a vállalatok működését is jelentősen érinti.

Jelenlegi Európai Uniós szabályozás

Az EU elsőként az NFRD (Non-Financial Reporting Directive/nem-pénzügyi jelentések) révén vezetett be évenkénti fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettséget a kijelölt nagyvállalatok számára.

A kötelezettség előírja, hogy a vállalatok jelentsenek arról, hogy a fenntarthatósági problémák miként hatnak üzleti tevékenységükre, másrészt arról, hogy tevékenységük miként hat a környezetre és a társadalomra.

Változás a szabályozásban

Mivel az NFRD nem tartalmazott elégséges információt az EU számára prioritást élvező zöld befektetési lehetőségekről, ezért benyújtásra került a CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive/taxonómiai rendelet).

Míg az NFRD hatálya alá azok a nagyvállalatok tartoznak csak, melyek több mint 500 főt foglalkoztatnak, az új direktíva munkavállalói létszámtól és közérdeklődéstől függetlenül tenné kötelezővé a fenntarthatósági jelentéstételt a nagyvállalatok számára. A Bizottság tervei között szerepel, hogy később a KKV-k egy részére is kiterjeszti majd a CSRD hatályát. Ez nem csak terhet róna a kis-és középvállalkozásokra, hanem egyben a fejlődésüket is segítené. A CSRD hatálya alá eső vállalatoknak szabványosított fenntarthatósági jelentést kell közzétenniük már 2024-től.

Amiért mindenki érintett

Mivel a nagyvállalatok a középvállalatokkal együttműködésben tevékenykednek, ezért az új szabályozás az összes vállalatot, gazdasági szereplőt, önkormányzatot érinti majd közvetlenül, vagy közvetve.

Hogy miért?

Ahogy növekednek a nagyvállalatok kötelezettségei, úgy kell ehhez a KKV-knak is alkalmazkodniuk, tehát a nagyobb vállalatok elvárásokat támasztanak a beszállítóikkal szemben.

A bankok hitelnyújtáskor fenntarthatósági szűrőket alkalmazhatnak, és előnyben részesítik a zöld beruházásokat.

A befektetők számára is egyre fontosabbak lesznek a fenntarthatósági szempontok, ezért ők is nyomást fejtenek ki, valamint minden tőzsdére lépő vállalat számára kötelező fenntarthatósági jelentést készíteni.

Az EU-s pályázati pontozásban előnyben részesülnek a fenntartható beruházások. Egyre több olyan pályázat kiírása várható, ami kifejezetten fenntarthatósághoz, ezen belül például energiahatékonysághoz kapcsolódik. Ezzel párhuzamosan a támogatási keretrendszer tevékenység alapon is átalakul: szennyező tevékenységekre egyre nehezebben érhető el, vagy teljesen nem elérhető pályázati forrás.

2024 a küszöbön! Ideje felkészülni!

Felhasznált források:
https://cmbp.hu/kozepvallalati-esg-kotelezettsegek-a-rovid-es-kozeptav/?fbclid=IwAR3ZTOqCmfD5GLen7wKg0LrqcINXszAi4JwuHjbEWzaRjbi5v8xaCrUFMk

https://ec.europa.eu/info/strategy/international-strategies/sustainable-development-goals/eu-and-united-nations-common-goals-sustainable-future_hu

https://www.fenntarthatofejloves.net/2022/02/11/valtozasok-a-vallalati-fenntarthatosagi-jelentesekben/

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply