POSTALÁDÁNKBÓL A határ: a csillagos ég

Minden gyerek álma, hogy egyszer meghódítsa az eget, akár űrhajósként, akár csillagászként a távcső mögül.

A közelmúltban a Magyar Tudományos Akadémia Alumni programja keretében dr. Szabó Róbert, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézetének igazgatója, az MTA doktora, iskolánk egykori tanulója tartott „Lakható bolygók keresése, avagy mit csinál pontosan egy kutató?” címmel előadást a Bródy Imre Gimnáziumban.

Ennek során két rendkívül érdekes témát mutatott be szebbnél szebb animációkkal és képekkel. Ez az igazán minőségi előadásmód még azoknak is felkeltette az érdeklődését, akik eddig nem voltak jártasak a csillagászatban. Az előadó egyszerűen és érthetően fogalmazott, amit alapszintű fizika ismerettel is meg lehetett érteni.

Az első rész a földönkívüli élet létezésének témakörét és az úgynevezett exobolygók felfedezésének mikéntjét, előrehaladását járta körül. (Az extraszoláris bolygók, vagy exobolygók a Naprendszerünkön kívül, vagyis idegen csillagok körül keringenek – a szerk.) Az exobolygók felfedezése az elmúlt években rendkívül nagy ütemben felgyorsult. Míg tizenöt éve még csak pár tíz ilyen bolygót ismertünk, ma már ez a szám 5000 fölé nőtt. Az ismert Föld-típusú bolygók száma is egyre nő, így a földönkívüli élet valószínűsége is. Az exobolygókat a csillagjuk előtt elhaladva, annak fényerősségének változásával találják meg.

A második rész magáról a kutató szakmáról szólt, bemutatta annak jó és árnyoldalát is. Egy táblázatban összefoglalta nekünk, hogy milyen feladatokból áll egy csillagász élete. Sok helyre utazhat, rengeteg másik kutatóval megismerkedhet, izgalmas projektekben és konferenciákon vehet részt. Ugyanakkor az elhelyezkedés a szakmában problémás, mert több a frissen végzett csillagász, mint a kínált munkalehetőség.

Személy szerint hatalmas nosztalgiaként éltem meg az előadást, mert gyerekkorom nagy részét az ég kémlelésével töltöttem, és újra felkeltette az érdeklődésem a téma iránt. Az egyetemi továbbtanulás előtt egy ilyen színvonalas, lebilincselő előadás igencsak elgondolkodtatja a diákokat arról, hogy milyen döntést hozzanak.

Palkovics Tamás

Ajkai Bródy Imre Gimnázium

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply