POSTALÁDÁNKBÓL A szervátültetés jelene és jövője

Az MTA Alumni Programnak köszönhetően az Ajkai Bródy Imre Gimnáziumban tanuló diákok lehetőséget kaptak arra, hogy egy előadás keretében meghallgassák Dr. Fehérvári Imre docenst, a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikájának, Sebészeti és Vesetranszplantációs részlegének vezetőjét.

Az előadás témája a szervátültetés volt, így a transzplantációval kapcsolatosan érdeklődő diákok gazdagíthatták eddigi tudásukat és hasznos ismereteket szerezhettek. Egészen az ókori orvostudománytól és a hajdani műtétektől kezdve a modern technológiáig minden téma érintésre került. A hallgatók bepillantást nyerhettek a transzplantációt kitevő folyamatokba és megismerkedhettek az ehhez használt készülékekkel. Sokunkat meglepetésként érte az a tény, hogy ma már nagy távolságból is végezhető szervátültetés: a Da Vinci nevezetű „távsebész” gépnek köszönhetően napjainkban az orvos és a páciens között akár kontinensnyi távolság is lehet. Ezen kívül folyamatban lévő fejlesztésekről is hallhattunk, amik befejezésre várnak, ezzel biztatva a diákokat, hogy orvosi vagy kutatói pályára lépjenek.

Természetesen a diákok sok egyéb érdekes információt szereztek, mint hogy melyek a leggyakoribb kombinált transzplantációk, miért van ezekre szükség, hogyan zajlik az ilyen bonyolult műtétek előkészítése. Mai helyzetünkhöz kapcsolódva arról is tudomást szereztünk, milyen veszélynek vannak kitéve az immunszupresszáns kezelésben részesülő páciensek a Covid-19 járvánnyal szemben. Örömünkre szolgált az a tény, hogy a szervátültetésen átesett betegeket nem fenyegeti az általánosnál nagyobb veszély.

Az eddig elért eredmények mellett még számos kutatási terület áll nyitva a jövő tudósai előtt. A docens az orvosi pálya szépségekkel, de kihívásokkal teli útját javasolja minden olyan fiatalnak, aki egy biztonságosabb jövőt szeretne az elkövetkezendő nemzedékek számára.

(Fischl Sámuel – Kalász Evelin)

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply