POSTALÁDÁNKBÓL Helyi szintű összefogás a gyűlölet-bűncselekmények ellen

Műhelybeszélgetést tartottak az ajkai civil szervezetek és hatóságok a gyűlölet-bűncselekmények hatékonyabb kezelése érdekében.

A Büntető Törvénykönyvben “közösség tagja elleni erőszak” néven megfogalmazott bűncselekmények száma hiába magas, a hivatalos statisztikákban ez nem mutatkozik meg. Ennek egyik legfőbb oka, hogy mind az érintett civil szervezetek, mind a hatóságok munkatársai nehezen ismerik fel, vagy nem tudják, hogyan kezeljék ezeket az eseteket, így hiába van meg a bűncselekmény megállapításához szükséges előítéletes indok, ezek az esetek láthatatlanok maradnak. Mindemellett hasonlóan hat az áldozatok oldaláról az információ hiánya, vagy a szégyenérzet is, így előfordulhat, hogy a gyűlölet-bűncselekményekről már az érintett szervezetek, hatóságok sem szereznek tudomást. Magyarországon 2020-ban 100, ugyanebben az éven az Egyesült Királyságban 125 848 gyűlölet-bűncselekményt regisztráltak a hatóságok, ami még az ország méretét figyelembe véve is a magyar adat sokszorosa.

„A gyűlölet-cselekmények elleni fellépést segíti, ha a rendőrök, civil szervezetek, és az állampolgárok bizalommal fordulnak egymás felé, ismerik egymást, tudatosan figyelnek arra, hogy vajon előítéletből követték-e el a cselekményt“ – fejtette ki Ivány Borbála, a kérdéssel foglalkozó szakértőket és civil szervezeteket tömörítő Gyűlölet-bűncselekmények Elleni Munkacsoport tagja.

Mindezek miatt szervezett műhelybeszélgetést tavaly október 22-én, a Gyűlölet-bűncselekmények Elleni Munkacsoport és helyi partnere, az Ajka Város Roma Nemzetiségi Önkormányzata, a Nomádia Szabadidőparkban. A több városban megtartott program célja, hogy felismerhetővé tegyék a gyűlölet-bűncselekményeket a helyi civil szervezetek és hatóságok számára, illetve hogy szorosabbra fűzzék az érintett szervezetek és hatóságok közötti együttműködést. A résztvevők egy rövid elméleti rész mellett gyakorlati példákon és közös munkán keresztül sajátították el azt a tudást, ami a gyűlölet-bűncselekmények felismeréséhez és hatékony kezeléséhez szükséges.

„Fontosnak tartom a gyűlölet és előítélet minden fajtája ellen küzdeni! Nagyon jó kezdeményezésnek tartom ezt a workshop-ot, várjuk a folytatást! -mondta el Hofstetterné Péntek Andrea, a műhelybeszélgetés szervezésében közreműködő Mozgássérültek Aktív Egyesülete képviselője.

A tervek szerint a résztvevők nem most találkoztak utoljára. Fontos, hogy a közös munka rendszeressé váljon és még több civil szervezet, valamint hatóság ismerje meg az együttműködés nyújtotta lehetőségeket ezen a területen is.

Comments

comments

About admin 532 Articles
A bemutatkozás helye.

Be the first to comment

Leave a Reply