POSTALÁDÁNKBÓL Kosztolányi a Bródyban

A Szerző nem halt meg, életben maradt – művével tükröt tart elénk.

Az Ajkai Bródy Imre Gimnáziumba látogatott Arany Zsuzsanna, a Pannon Egyetem Filológiai és Társadalomtudományi Karának docense, az MTA köztestületi tagja, akit az egyik legnagyobb Kosztolányi-kutatónak nevezhetünk.

A docens az Eötvös Loránd Tudományegyetemen végezte tanulmányait és a Szegedy-Maszák Mihály által indított Kosztolányi kritikai kiadás kutatócsoporton belül nyílt lehetősége megismerkedni az Esterházy Péter által „bátyánk”-nak nevezett Kosztolányi Dezső életével és munkásságával.

Előadása nem csupán hasznos ismeretekkel szolgált az érettségi előtt álló végzős diákok számára, de minden, az irodalom iránt érdeklődő tanulónak felejthetetlen élményt nyújtott. A közel kétórás program lehetőséget teremtett arra, hogy más perspektívából vizsgálódva közelítsünk az irodalmi kánon nagyjainak munkásságához. Elsősorban Kosztolányi életéről hallhattunk érdekességeket, különös tekintettel az író és költő diákéveire, magánéletére és újságírói tevékenységére, de legfőbb regényeinek egyedi, feltáró jellegű értelmezésére, elemzésére is sor került. A kötetlen beszélgetés alkalmával bepillantást nyerhettünk az alkotói folyamat összetettségébe és választ kaphattunk minden olyan kérdésünkre, mely régóta foglalkoztatott bennünket.

Arany Zsuzsanna megosztotta velünk Kosztolányi legkedvesebb műveivel kapcsolatos gondolatait, személyes példáin keresztül kalauzolt el minket a művészi egyéniség világába, és szemléltette, milyen izgalmas dolog elmélyülni és közelebbről megismerni az irodalmi élet egy meghatározó alakjának gondolkodásmódját. Az előadás nem titkolt célja volt, hogy merjük felfedezni és megismerni a sokszor megfoghatatlannak tűnő kötelező olvasmányok mögött rejlő alkotót, a hétköznapi polgárt, a szülei és olykor saját maga ellen is lázadó fiatalt, a szárnyait bontogató zsenit, vagy az élet viszontagságainak kiszolgáltatott embert.

Arany Zsuzsanna szavaival élve, néha muszáj a felszín alá ásva megtapasztalni, hogy az irodalom nem fekete-fehér, kizárólag a tankönyvekből megismerhető szövegek összessége, hanem igenis élő, változatos, sokszínű és érthető.

Makkos Veronika és Ruppl Szabrina 12.G

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply