A fimből is ismert Tycho-krátert fotózta Zoltán

Fotó: Békési Zoltán / B.Cs.E

A távcsöves csillagvizsgálat alkalmából készült fotók közzétételével mutatják be az érdeklődőknek a Bakonyi Csillagászati Egyesület tagjai, hogy milyen csodákat rejt az égbolt. Az egyesület havi foglalkozásain, ha az időjárás engedi, mindig van távcsöves égboltvizsgálat. A járványveszély miatt az áprilisi klubfoglalkozás elmaradt, de az érdeklődőkkel a világhálón tartják a kapcsolatot. Április 4-én Békési Zoltán egyesületi tag készített fotókat a Hold egyik legismertebb kráteréről.

A Tycho-kráter az egyik legfiatalabb holdi alakzat, korát körülbelül 100 millió évre becsülik a kutatók. A kráter 85 kilométer átmérőjű, az aljzata viszonylag sík. A központi kiemelkedése 1,6 kilométer magas, míg maga az alakzat mintegy 4,8 kilométer mélységű. A Tycho csodás sugársávjaival, amelyek hossza esetenként az 1500 kilométert is elérheti, hamar magára vonja még a kevésbé tapasztalt észlelők figyelmét is.

A kráterbe pillantva megkapó látványt nyújtanak a teraszos szerkezetű krátersáncok. A kráter  a nevét a XVl. században élt TychoBrahe csillagászról kapta a nevét. A filmesek érdeklődését is felkeltette, az  Űrodüsszeia (1968) című sci-fi mesterműben is fontos szerepet játszott. Itt bukkantak rá egy idegen civilizáció elrejtett eszközére, a Tycho monolitra.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply