Helynevekről a Bródyban

Az elmúlt héten kedden délben, az iskola könyvtárában, Veszprém megye helyneveiről, vezeték- és keresztnevek alakulásáról hallottak érdekes előadást a diákok. Az előadó Hoffmann István nyelvész, akit Jákliné Tilhof Ágnes igazgatóhelyettes köszöntött és elmondta, hogy az egykori pápai diák, most a Debreceni Egyetem tanára, nyelvtörténész, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja. Kutatási területe a magyar nyelvtörténet, azon belül a korai szórványemlékeink és a tulajdonnév-kutatás.

Az előadó, diákéveiről elmesélte, hogy a Türr István Gimnázium honismereti szakkörében kezdett a helynevek iránt érdeklődni. Aztán ez lett a szakmája: azt vizsgálta, hogy a helyneveknek milyen tudományos szerepe, haszna lehet?

– Egy óriási adománya a sorsnak, hogy az ember azt csinálhatja egész életében, amit szeret. Amikor ide, Veszprém megyébe hazajövök, azokkal a helynevekkel foglalkozom, amik az ittenieknek az otthonosságot jelentik.

A továbbiakban vetített képekkel vezette le a helynevekkel, köznevekkel kapcsolatos fogalmakat.

– A helynév ősi kategória, azok a helynevek, amelyek itt vannak körülöttünk, nagyon régiek, a mi múltunkról, a mi történelmünkről tanúskodnak.

Ezután az előadó szólt a magyar írásbeliség kialakulásáról, az azt megelőző kor történetéről.

– A helynevek régi nyelvi történelmünknek a legbiztosabb fogódzói. Ajka nevének eredetét nem tudjuk másként meghatározni, csak, ha elkezdjük tanulmányozni a régi okleveleket. Kiderült, hogy egy csomó személy viselt Ajka nevet. Ebből következik, hogy egy ilyen nevű birtokosé volt ez a vidék. A középkori latin nyelvű oklevelek gazdag forrásai a helyneveknek, mert azokat csak magyarul tudták beírni. Az Árpád-kori Magyarországon tízezernél is több település volt.

A települések nevének eredetéről is sokat megtudtak a diákok, akik közben saját példákat is mondtak.

A gazdagon illusztrált előadás végén Hoffmann István elmondta, hogy középiskolásoknak fognak egy olyan versenyt kiírni, amely helynévgyűjtésre szólít fel. El lehet menni Somlóvásárhelyre, Tósokberéndre, megkérdezni az öregeket, hogy milyen helyneveket használtak.

A bőséges ismeretanyag meghallgatása után Jákliné Tilhof Ágnes ismertette, hogy a Magyar Tudományos Akadémia „Alumni” (öregdiák – lat.) programja keretében hívnak meg tudós előadókat, így került sor a mostani előadásra is. A Középiskolai MTA Alumni Program célja közelebb vinni a középiskolás fiatalokhoz a tudományos gondolkodás értékeit tudomány-népszerűsítő előadások, és az azokat követő beszélgetések formájában.

-yCs-

Fotó: Gyarmati

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply