A fogunk fehérje

Illusztráció

Ebéd után az iskolában minden diák fogja a fogkeféjét, odamegy a mosdóhoz és fogat mos. Van elég mosdó mindenkinek. Mire becsengettek, mindenki végzett, elpakolt. Ez így működik. Japánban. Nálunk csak álom. Vagy még az sem. Nem is álmodunk róla, mert igényünk sincs rá. Az óvodában még odafigyelnek a fogápolásra, az iskolában már nem annyira. Pedig a gyerek átlagban napi nyolc órát, az ébren töltött idő nagyobb részét ott tölti.

Az iskolában egyre több minden van ingyen. A tankönyv a többségnek díjmentes, az ebéd sokaknak, a bejáró diákok a bérletet is megkapják. Ezekhez képest már filléres tétel volna, ha adnának havonta egy tubus fogkrémet is és lehetőséget, hogy legalább ebéd után fogat moshasson a diák. Az iskolai felújításkor sok mindent beépítenek, de még mindig sok az olyan intézmény, ahol nincs elég mosdó felszerelve. Egy 25 fős osztálynak pedig kevés a három-négy fogmosó hely (de a legtöbb helyen inkább csak kettő van). Mire mindenki végezne, már eltelt a fele a tanórának….

Az iskolában alsó tagozattól sok mindent oktatnak, de nem fordítanak elegendő figyelmet az egészséges életmódra nevelésre. Pedig az egészségtudat formálása ezzel kezdődne. Már az első osztályban. Ott kellene hallania a nyiladozó tudatú diákoknak, hogy hogyan maradhat egészséges az ember és a fogsora. Mert már látszik, hogy hiába tiltják ki a cukros üdítőt, a chipset az iskolai büfékből, a diák megveszi azokat az iskolába menet a boltban. De ha tudja, mert megtanítottuk neki, hogy miért káros a túl sok cukros és sós étel fogyasztása, akkor épp az egészsége érdekében mást fog választani. (Legalábbis az értelmesebbek.) Az nem működik, hogy a gyerek csak a fogaira vigyázzon. Vagy kialakítjuk az egészségtudatos magatartást, vagy nem. De ezt már kis kortól el kellene kezdeni. Mert utána már késő.

Egy nemrégiben elvégzett felmérésből kiderült, hogy 12 éves korban már a gyerekek többségének van hiányzó, vagy tömött foga. Arra nem terjed ki a kutatás, pedig érdekes következtetést lehetne levonni belőle, hogy a hiányos fogsorú gyerekek más téren hogy vigyáznak magukra? Van-e köztük túlsúlyos, keveset mozgó, nem megfelelően táplálkozó, keveset alvó? Bizonyára a mutatóik ezen a téren is rosszabbak volnának az átlagnál

A magyar egészségügy bőkezű, szinte mindenkinek és szinte minden ingyen jár. Ezzel egy időben azonban komoly várólisták vannak. Mert az ellátórendszer nem bírja a terhelést. Ebben segítene az egészségtudatos magatartás, hogy fordítsunk gondot a megelőzésre, a szűrővizsgálatokra és ne akkor forduljunk orvoshoz, amikor már nagyon fáj.

Tisler Anna

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply