A kritizálás is zaklatásnak minősül

20150427_130943

Az iskolatárs csúfolása, gúnyolása is zaklatásnak minősül. A Fekete-Vörösmarty iskola az iskolai erőszak témakörben tartott projektdélutánt a hatodik, hetedik és nyolcadik osztályosok számára április végén.

Bálintné Lipp Terézia szervező tanár rendőrt, védőnőt, és mentálhigiénés szakembert hívott meg a diákok tájékoztatására. A szakemberek előadást tartottak, filmvetítéssel hívták fel a figyelmet a korosztályra leselkedő veszélyekre. A délután folyamán elhangzott, hogy nem csupán a fizikai bántalmazás, a pofon, a rugdosás tartozik a témakörbe. Erőszak a gúnyolódás, a csúfolódás, a zsarolás, az internetes zaklatás is. A másik testalkatára, ruházatára, anyagi helyzetére tett bántó megjegyzés is zaklatásnak minősül. Molnárné Bodor Ida, a rendőrség előadója elmondta, hogy egyre fiatalabb korosztályt érint a közösségi oldalakon való súlyos testi sértéssel, halállal való fenyegetés. Főként a szakítást feldolgozni nem tudó fiatalok akarják így rávenni a másikat a kapcsolat folytatására. Ha rendőrségre kerül az ügy, a levél írója hiába védekezik azzal, hogy nem gondolta komolyan, cselekményét a tartalom szerint bírálják el. Olyan esetről is tudnak a hatóságok, amikor társai megfélemlítenek diákokat, akik gyakran nem mernek segítséget kérni, mert gyengének, kiszolgáltatottnak érzik magukat, és ezt szégyenként élik meg. A szakember javasolta, hogy akit erőszak ér, mielőbb szóljon szülőjének, tanárának. Olyan esetekről is tudnak a gyermekvédelemmel foglalkozók, amikor egy gyengébb gyereket, akiről tudják, hogy van pénze, zsarolnak. Megtudnak róla valamit, amit nem szeretne, ha kiderülne, majd édességet, pénzt vagy más dolgokat kérnek hallgatásukért cserébe. Itt az első alkalommal segítséget kell kérnie a diáknak, mert ha enged a zsarolásnak, egyre többet kell adnia, és odáig juthat az ügy, hogy csak bűncselekmény árán jut akkora összeghez, amiből kielégítheti zsarolóit. A szervezők filmet mutattak be arról, milyen következményekkel járhat, ha egy lány a barátjának olyan fotókat küld, amelyek őt ruha nélkül vagy előnytelen helyzetben ábrázolják. Az előadó elmondta, hogy az kép már küldése pillanatában kikerül az ellenőrzésünk alól. A világhálóra feltöltött fotót a mi oldalunkról tudjuk törölni, de a szerveren ott marad, és bárki megoszthatta vagy letölthette tudtunk nélkül.

– Iskolaváltáskor, munkahelykereséskor komoly hátrány lehet egy olyan felvétel, amely a jelentkezőt buliban, alkoholfogyasztás közben, vagy hiányos öltözetben ábrázolja – tette hozzá Molnárné Bodor Ida. – Ma már bárkiről bármit meg lehet találni a neten, amit valaha feltöltött. Mi is utána tudunk nézni annak. Elég, ha beírjuk a nevünket a keresőbe, egyből jelzi, hogy mely oldalakon regisztráltunk. A közösségi oldalakon az ismerősök nem körültekintő megválogatása, az általuk a bejegyzéseinkhez írt megjegyzések is tudnak kellemetlenséget okozni. Az ilyen ismerősöket mielőbb le kell tiltani.

Molnárné Bodor Ida előadó és Gyuris Mónika rendőr főhadnagy tartott előadást az iskolai erőszakról

Fotó Tisler

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply