A mese, az kell

A gyermekek a felnőttektől eltérően értelmezik a világot. Számukra az a valóság, amit látnak. Így másképpen élik meg a krízishelyzeteket vagy a félelmeiket. Miként segíthet ilyenkor a család? – vetették fel a kérdést a Szülők Klubjának legutóbbi találkozóján.

Kádár Annamária pszichológus szerint a mesék segítségül hívhatók mind a hétköznapi élmények, mind a traumák feldolgozásához. Mivel a kicsik igénylik a történeteket, azok gyógyírt jelenthetnek a problémáikra. A képzelet birodalmában minden megtörténhet, ezért a varázsvilág oldja a szorongást és támogat.

Györgyné Kollár Gabriella, a csoport vezetője a találkozón kiemelte, hogy a mesélés több szempontból is erősíti a szülő-gyermek kapcsolatot. Egyrészt hasznosan eltöltött közös időt jelent, ami manapság egyre kevesebb családban van jelen. Másrészt a történetek újszerű nézőpontot rejtenek magukban, segítségükkel a felnőttek is visszatérhetnek egy spontán élményekkel teli világba, ahol a gyermeki én játssza a főszerepet. Ilyen attitűdváltásokkal a szülő könnyebben megértheti csemetéjét.

A jól kiválasztott, életkorilag is megfelelő mese segít elfogadni és megérteni a gyermeknek a körülötte lévő jelenségeket. Így az óvoda- vagy iskolakezdés, a költözés, a gyász vagy éppen a szülők válása is megmagyarázhatóvá válik. A mese mintákat nyújt arra vonatkozóan, hogy miként lehet az életben megjelenő sárkányok fölött győzedelmeskedni.

Először a gyermeknek ki kell lépnie a komfortzónából, fejlődés csak utána érhető el. A félelem, a fájdalom és az önállósodás tehát mind természetes reakció. Ezt a szülőknek is tudomásul kell venniük, hiszen a gyermeki látásmód lekorlátozása, a túlzott féltés vagy tagadás inkább csak gátolja a kicsik személyiségét.

A meséket alapul véve mindenben ott a lehetőség a továbblépéshez, ezért nem baj, ha a gyermek hibázik. Több úton is el lehet jutni a megoldásig. A mesehősök minden akadályt találékonysággal és/vagy segítőtársakkal közösen küzdenek le. A valóságban a család és a közeli ismerősök, pedagógusok a gyermek támogatói. Mivel a történetekben sem hullik egyből a siker a főszereplők ölébe, ezért fontos, hogy kitartásra tanítsák a segítők a kicsiket, akik lépésenként tudják majd feldolgozni a körülöttük lévő világot ­­– vonták le a tanulságot a csoport tagjai.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply