A mozgássérültek esélyegyenlőségéért

1992 óta május 5-én a Független Életért elnevezésű nemzetközi szervezet felhívása nyomán rendeznek akciónapokat Magyarországon a mozgássérültek esélyegyenlőségéért. A mozgássérült emberekre és életkörülményeikre felhívni a figyelmet -többek között- napjaink egyik legégetőbb problémája.

A mozgáskorlátozottként élő emberek mindennapjai még vírushelyzet nélkül is sokkal nehezebbek, mint általában véve az egészséges, ép embereké. A segítő feltételek rendszere Magyarországon alapjaiban hiányos, gondoljunk csak a számunkra oly egyszerű tömeg- vagy utcai közlekedésre, amelynek akadálymentessége napjainkban sem megoldott. A bevásárlás, vagy az ügyek intézése erőfeszítéseket követel a mozgássérült ember családjától, vagy a szociális támogató szervezetek dolgozóitól, önkénteseitől, hogy ne a négy fal között, elzárva kelljen élniük. Ezeket a törekvéseket azonban ma Magyarországon jobbára olyan civil szervezetek tűzték zászlajukra, amelyek évek óta küzdenek a mozgássérültek esélyegyenlőségéért.

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége hazánk egyik legnagyobb közhasznú civil szervezete, mely a mozgássérültek érdekeinek képviseletével és védelmével foglalkozik.

„Valljuk, hogy a mozgássérült, fogyatékos emberek nem jótékonyság alanyai, hanem a társadalom többi tagjához hasonlóan, jogok és kötelezettségek alanyai, ezért érdekvédelmi tevékenységünket a mozgáskorlátozott emberek egyetemes emberi jogainak érvényesítése és védelme határozza meg. Célunk a környezetben lévő akadályok beazonosítása és lebontása az érintettek teljes körű társadalmi részvétele és befogadása érdekében.”- fogalmazták meg küldetésüket.

A Mozgássérültek Aktív Egyesülete a szövetség tagszervezeteként nemcsak most, a járványhelyzetben, hanem tizenkét éve végzi ezt az érdekérvényesítő tevékenységet városunkban és vonzáskörzetében. Kapcsolatban állnak a Veszprémi Család- és Esélyteremtő Önkéntes Házzal, ahol országos szintű gyűjtést szerveztek a krízishelyzetben lévők támogatására, és az adományok elosztásában, koordinálásában vesznek részt. Amíg nincs lehetőség a személyes találkozásra, addig itt Ajkán is telefonon nyújtanak támogatást, az egyesület főmunkatársa Mesterházy Zsolt és Péntek Andrea sorstársi tanácsadó, mentor.

Kérik azokat az érintetteket, akik nem tudják, hová fordulhatnak segítségért, hogy hívják őket elérhetőségeiken*, ha az aktuális egészségügyi problémájuk az ő esetükben nem tűr halasztást, viszont a jelenlegi helyzetben csak a pápai, tapolcai, és a veszprémi kórház tudja fogadni őket. Az akadálymentes közlekedés hiánya még ezt a helyzetet is megnehezíti, így aki lelki megerősítésre szorul, az is hívja őket telefonon, mert mindig van megoldás.

Az aktuális jogszabályváltozásokat a meosz.hu/koronavírus oldalon is követni tudják, ahol az egyéb információs- és segélyvonalak elérhetőségei is megtalálhatóak megyénként csoportosítva. A gyógyászati segédeszközök tekintetében a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége  az emberi erőforrások miniszteréhez fordult, és intézkedését kérte, hogy a veszélyhelyzet idején is biztosított legyen az érintettek gyógyászati segédeszközökkel való ellátása. A járvány idejére honlapjukon ezeket a  szolgáltatókat is összegyűjtötték, ezt is érdemes figyelemmel kísérni.

*A Mozgássérültek Aktív Egyesülete segítségnyújtáskor hívható telefonszámai a következők: Mesterházy Zsolt főmunkatárs-0620/9773550, Péntek Andrea sorstársi tanácsadó, mentor-0670/7742798.

V.H.A.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply