A tavaszi fagyok káros hatása

Az április híres a szeszélyességéről, mert az időjárás ilyenkor nagyon változékony lehet. Sajnos a márciusi hidegfront meghozta a nemvárt lehülést, és vele együtt a fagyokat is. Ez a fajta időjárás jelentős problémát okozott a gyümölcsfák számára, amelyek már virágoznak ilyenkor. 

A visszatérő tél és mínusz jelentős károkat okozott a kiskertek fáiban. Hiszen most van az az időszak, amikor már virágba borultak a mandulafák, az alma, a körte, a cseresznye, a barack, és már a szilvafák is. Ezek a fák különösen érzékenyek az áprilisi fagyokra, mert ha ilyenkor sérülnek meg a friss hajtások és a virágok a hideg éjszakák során, akkor a termés károsodhat, vagy akár el is pusztulhat. Bár a fagyok gyümölcsfákra gyakorolt hatása eltérő lehet, attól függően, hogy milyen fejlettségi szakaszában vannak éppen a növények. A látvány elég lehangoló. A hirtelen jött felmelegedés miatt szinte minden gyümölcsfán csodálatos virágkorona lett egyik-napról a másikra, amit most a váratlan lehűlés teljesen letarolt. A csodaszép rózsaszín és fehér virágokat a fagy barna színűre festette. Mivel a virágok elvesztése a gyümölcsképződés hiányához vezet, így ez jelentős termés kiesést is okoz. Tavaly az aszály tizedelte a termést, idén úgy néz ki, hogy a fagy, így különösen nehéz időszak elé nézhetnek a gyümölcstermelők. Az árakról meg ne is beszéljünk, olyan magasságig szökhetnek majd fel. A tavaszi kertekben ilyenkor nem csak a gyümölcsfák, hanem a díszfák, cserjék, és díszbokrok is virágba borulnak.  Sajnos nagy részük szintén nem viselte jól a mínuszokat.

Évek óta látvány számba megy a szomszédomban lévő hatalmas liliomfa vagy más néven magnólia. Sokan megcsodálják az utcánkban, a hatalmas lila virágai miatt. Kétségkívül feltűnő jelenség. Csak úgy vonzza a tekintetet. A négy méteres fát még csemete korában ülteték a kert közepére. Mindig ilyenkor húsvét táján virágzik és a hatalmas virágai ámulatba ejtő látványt nyújtanak a kopár hónapok után. Különlegessége, hogy hamarabb virágzik, még lombfakadás előtt. Ha jól érzi magát akkor hatalmasra megnő, talán ezért árulják sok helyen szoliter díszcserjének. (A szoliter egy kertben jól látható, kiemelt helyre ültetett, önmagában álló növény, ami méretével, alakjával vagy színével kiemelkedik a környezetéből). Mivel nagyon ősi növény, így a beporzását nem méhek hanme bogarak és rovarok végzik. Sokan összekeverik a lilomfákat a tulipánfával, pedig nagyon különbözőek egymástól, még az élőhelyük sem azonos. Míg a tulipánfák élőhelye Észak-Amerika addig a liliomfáé Ázsia és Kína. A liliomfák nagyon meghálálják, ha a talajuk vastagon be van mulcsozva fenyőkéreggel, mert a savanyú talajban érzik igazán jól magukat. Virágzás után, aki akarja metszéssel alakíthatja a koronáját, de csak közvetlenül az elvirágzás után, mert a következő évi virágzást befolyásolhatjuk ha nem jókor végezzük az alakítást. Ha helyesen járunk el akkor jutalmunk nem más mint a következő évben színpompás, nagy, a liliomhoz, illetve a tulipánhoz hasonló alakú virágok.

Sajnos idén csak röpke pillanatig csodálhatta az utca népe a fa szépségét, mert ez is elfagyott. 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply