A változtatás kora – női szemmel

A hőhullámokat a legtöbb változókorban lévő nő megtapasztalja.. (Illusztráció)

Vannak olyan időszakok, amik minden nő életébe eljönnek, sajnos ezeket nem lehet megúszni. Ha már elmúltál negyven, talán sejted, miről beszélek, de 50 pluszosként valószínű javában benne vagy. Újabban sok szó esik a változásról, a reziliencia (rugalmasság) fontosságáról. Nyilván más kontextusban használjuk, hiszen a világjárvány éppen elég alkalmat ad arra, hogy ezt gyakoroljuk. Megkockáztatom, hogy nekünk, nőknek, illetve anyáknak mégis ismerős fogalmak ezek, hiszen életünk során többször megéljük egyebek mellett a testünk változásait is, amit próbálunk rugalmasan kezelni. Ezúttal a nők egyharmadát érintő változókort elemezzük röviden, ami hosszú évekig aktuális az életükben.

A férfiak sem dőlhetnek hátra nyugodtan, őket is utoléri a „végzet”, még akkor is, ha annyira machók, mint Jack Nicholson a „Minden végzet nehéz” című filmben – de ez már egy másik történet, persze nem kevésbé fontos.

A változás, vagy változtatás korát (ahogy Szily Nóra pszichológus, újságíró nevezi), minden nő másként éli meg, vagyis a tünetek is változatosak – ne legyen már annyira egyszerű. Ez a téma is tabusítva van nálunk – úgy értem Magyarországon – ezért talán “nem illik” erről beszélni. Én viszont úgy gondolom, éppen azért, kell, hogy foglalkozzunk vele, hogy ne legyen tabu. Szerencsére vannak, akik hasonlóan gondolkodnak és akik szerint a változókor nem magánügy, hiszen társadalomban élünk, vannak szociális kapcsolataink és jó esetben családunk is.

Az internetes oldalakon számos tájékoztató videó szól erről a rendkívül összetett témáról, többek között László Krisztina újságíró szakértők és ismert személyiségek segítségével járja körül a kérdést, annak okán, hogy segítsen az érintetteknek a változókor (vagy klimaktérium), illetve a menopauza könnyebb megélésében: „Változókor? Én nem változom!” című, hat részes beszélgetés sorozatban.

A szereplők mind érintett nők, akik nyíltan beszélnek az őket érintő tünetekről, a stigmatizációról, a különböző sztereotípiákról, az egyéni küzdelmekről és a megoldásokról. A szakértők között van szülész-nőgyógyász, bőrgyógyász, pszichológus és dietetikus. Valószínű nem mindenkinél működik ugyanaz a megoldási alternatíva, mert sokfélék vagyunk, de tájékozottságot, tudást és ötleteket kaphatunk. A nehézségekről vagy a sikerekről beszélgetni a lelki egészségünk miatt is fontos, mert ha ki tudjuk beszélni, már csak fele akkora a probléma, a sikerek pedig inspirálóan hatnak. A nők nagy részénél bizony nem könnyű ez az állapot, minden lehetséges tünetet szinte lehetetlen felsorolni.

A hormonok elég alaposan fel tudják borítani a hangulatunkat, akkor pedig különösen, ha hirtelen lecsökkennek – az ösztrogén szintünkkel is ez történik. A bőrünk veszít rugalmasságából, megritkulhat a hajunk is, idővel a menstruációnk elmarad. Hőhullámok törnek ránk, szó szerint folyik rólunk a víz és elvörösödünk, esetleg nem jutnak eszünkbe a legtriviálisabb szavak sem, vagy nehezen koncentrálunk – ezek egy fontos értekezlet, vagy ügyintézés közben különösen kellemetlenek lehetnek. Lecsökken a szerotonin szintünk is, ezért „muszáj” pótolni a boldogsághormont egy kis csokoládéval – így hirtelen felpattannak a kilók, amitől aztán felmegy a vérnyomásunk is. Nem alszunk jól, fáradtak vagyunk, ettől még rosszabb lesz a kedvünk és tovább hízunk – ekkor úgy érezhetjük, itt az ideje, hogy felhívjuk a pszichológusunkat.

Mielőtt feladnánk, jó tudni, hogy a mozgás is segíthet: vehetünk egy bérletet valamelyik edzőterembe (szerencsére van elég választék a városban), vagy akár felhúzhatjuk a „nyúlcipőt” és róhatjuk a köröket a sportpályán – emellett számos más sportolási lehetőség között válogathatunk. Testünk kondíciója mellett az „agyfitness” is fontos, válasszunk minél többféle “edzési” lehetőséget, még akkor is, ha – Belső Nóra pszichológust idézve – mindannyian a demencia irányába haladunk, csak az nem mindegy, hogy odaérünk-e. Beiratkozhatunk egy nyelvtanfolyamra, vagy a könyvtárba, de egy kellően nehéz keresztrejtvény is az agyunk pallérozását szolgálja. Közben remekül szórakozhatunk és nem mellesleg lelassítjuk az öregedés folyamatát. Az anyagcserénk lassulásával célszerű az étkezési szokásainkat is megújítani, ami akár élvezetes és izgalmas is lehet. A bőrünkön látszódni fognak a pozitív változások, főképpen, ha egy jó bőrgyógyász vagy kozmetikus tanácsait is megfogadjuk.

Lehetőségek bőven állnak rendelkezésünkre, csupán az a kérdés, élünk-e vele. A változás mindig nehéz, természetesen ez sem kivétel, ráadásul hosszú folyamat, de ha a humorérzékünk nem hagy el minket, ez az életszakasz is könnyebben átvészelhető.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply