A zene segít átélni az érzelmeinket– ismeretterjesztő műsorral mutatkoztak be a szimfonikusok

A Nemzeti Filharmónia ifjúsági bérletes hangverseny-sorozatának fellépőjét, a Savaria Szimfonikus Zenekart hallhatta a fiatalokból álló közönség április 2-án a művelődési központ színháztermében. Csodálatos élmény volt, ahogy érzelmekkel kötötték össze a hangszereket és a dallamokat. 

A szimfonikus koncertek többek között azért is hasznosak, hogy hallgathassunk különböző hangszínekben kisebb-nagyobb zenei részleteket, esetleg régi dallamokat változatos hangszerelésben – így lesz egymástól eltérő karakterekkel mégis teljes egész a darab. Ennek az összhangnak a megteremtése többféle hangszerrel lehetséges.

Elsőként a fafúvósokat mutatta be a zenekar. A fényes hangszínű fuvolát, a szinte fülsüketítően magas hangú irinyó-pirinyó pikolót, a lágyan szóló oboát, a mély, sötétebb hangszínnel rendelkező klarinétot. A legutolsó fafúvósunk a fagott, amelyik egyúttal a legmélyebb is. Varázslatos, hogy együtt mégis mennyire lágyan szólnak.

Ezután mutatkoztak be a rézfúvósok: a nemes vadászkürt, az élesen megszólaló trombita, a mély harsona.

A vonósok mindig elől foglalnak helyet. Kétféleképpen tudnak megszólalni: vagy vonóval húzzák vagy az ujjukkal pengetik a zenészek – így persze más-más hangszínnel szólalnak meg a prímások, a másod hegedűsök, a brácsák, a csellók, végül a bőgők. Az egész vonós kar nagyon magasan, de nagyon mélyen is tud játszani, nagy amplitúdóval.

A hangszerek sorát az ütősök zárták: a timpanival, a kisdobbal a katonaság hangulatát idézték.

Leginkább Benjamin Britten zeneszerző művein keresztül mutatták be a hangszereket, emellett előadták Beethoven IX. Szimfóniájának negyedik tételét (Örömóda), de játszottak Brahms darabot is.

Végül kitértek a mozikra a filmvetítésekre, amelyekben nagyon fontos a zene, hiszen másképpen nem igazán tudhatjuk, hogy mit is kellene éreznünk az aktuális szituációban: szomorúságot, vidámságot, félelmet, esetleg szeretetet. A diákokhoz közel álló film: A Karib-tenger kalózainak szerelmes vagy éppen harcias jeleneteit is felidézték zenéjükkel.

A gyerekek ügyesen felismerték a hangszereket, meg tudták különböztetni egymástól a hangszercsoportokat, sőt a közönségből egy bátor kislány még vezényelt is a koncerten.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply