Ajkán örök a néptánc

Fotó: Györkös

Az Ajka-Padragkút Táncegyüttes éves gálaműsorával vette kezdetét a XXIII. Bakony Néptáncfesztivál. A programot dr. Horváth József alpolgármester nyitotta meg és köszöntötte a város folklórkedvelő közönségét. Beszédében felidézte a 60 éves táncegyüttes múltját, fejlődésének történetét.

–Kezdetben padragi bányászok hozták létre ezt a táncegyüttest. Olyanok tanították a táncot, akik még otthon sajátították el a mozdulatokat. Ez az alkotóközösség aztán bejárta a világot Portugáliától Japánig népszerűsítették a magyar kultúrát. Az utánpótlás okoz néha problémát, hiszen ma már annyi minden elcsábítja a gyerekeket. De aki egyszer eljön és kipróbálja, az marad is. A világon számos zenei és táncműfaj vált hosszabb-rövidebb időre közkedveltté, de néhány évtized alatt visszaszorult. A magyar néptánc és népzene azonban nem múlik el. Örök, mint a művészeti vezető Ramasz László aranysarkantyúja – fogalmazott az alpolgármester.

A műsor összeállítása képzeletben bebarangolta a mai és a történelmi Magyarország tájait a tánchagyományokon keresztül. Az estet a legkisebbek produkciója nyitotta meg, ezzel hosszú évek után először léptek színpadra gyerekcsoportok az ajkai néptánc gálán. Az óvodások kis-magyarországi somogyi ugróssal és népi gyerekjátékokkal kezdték meg az utazást a magyar folklór világában. A táncot Kissné Csaplár Zsuzsanna óvónő és egy egykori ajkai néptáncos segítségével Fodor Eszterrel készítette. A folytatásban az Ajka-Padragkút Táncegyüttes utánpótlása következett.

Az újjáalakult táncegyüttes vezetése nagy hangsúlyt fektet arra, hogy kinevelje a jövő együttesének táncosait. Ez a munka tavaly szeptemberben vette kezdetét Ramasz László irányításával. Most egy rábaközi összeállítással mutatta be az alsós csoport a tudását, amelyben az együttes felnőtt tagjai is közreműködtek. A következőkben a felnőtt csoport képzeletben átlépte az országhatárt és a magyar tánchagyomány egyik klasszikusát, a Martin archívumban megőrzött kalotaszegi filmeket keltette életre. A megható dramaturgiájú darabot az utánpótlás felsős növendékeinek előadása váltotta fel, akik Szilágyság felé vették az irányt táncukkal. A műsor az erdélyi a Kökényes Táncegyüttes vendégszereplésével folytatódott, akik kalotaszegi román táncokkal mutatkoztak be az ajkai nézőknek.

A dicsőszentmártoni táncosokat az ajkai együttes senior csoportja követte a színpadon. A nagyrészt volt néptáncosokból alakult közösség a Moldvai táncok című koreográfiát mutatta be Fodor Eszter irányításával.  Ezután az est zenei házigazdája a Zagyva banda került a középpontba, akik több mint egy évtizede kísérői az ajkai táncos rendezvényeknek. A zenekar tagjai szilágysági muzsikával csillogtatták meg tehetségüket néhány percben. Majd ismét az erdélyi táncosok léptek színpadra, akik a Küküllő mente nagy mestereinek pontozóiból készült összeállítást mutatták be. Ezután az ajkai néptáncosok kalauzolták tovább előadásukkal a nézőket Budatelkére, utánuk az erdélyi vendégek Kalotaszeg magyarjainak hagyományaival tértek vissza a színpadra.

A folklórutazást a zenekar folytatta a cimbalom húrjain Vajdaszentivány dallamaival. Legvégül az ajkai táncosok vezették vissza a közönséget Kis-Magyarországra egy virtuóz szatmárival, Nagyecsed legnevesebb táncos adatközlőinek táncaival. A gálaműsor után hajnalig tartó táncház várta az érdeklődőket az aulában, ahol a Zagyva banda húzta a talpalávalót.

Ramasz Vanda

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply