Aki látja a szépet – Varga György festő (videóval)

A Városi Múzeum galériája zsúfolásig megtelt látogatókkal november 12-én. Angermayer Judit múzeumvezető háziasszonyként köszöntötte a vendégeket, akik megtisztelték az amatőr festőt, Varga Györgyöt azzal, hogy megjelentek kiállításának a megnyitóján.
gyj_varga gyorgy kiallitasa 1739Varga György Pécsen született, de édesapját Csékútra helyezték tanítónak, így a család is követte. Itt járt alsóban, majd Padragon felsőben Malomvári Miklós tanította számára a rajzot és ő indította el ezen a felfedező úton. Közben édesanyjával látogatta a múzeumokat, aki a szépség felismerésére nevelte. Az ajkai gimnáziumban tanult. Eközben az erőmű kultúrházában működő képzőművészeti szakkörben szorgoskodott Kováts Bála és Nagy Emerencia irányítása mellett. Ekkor már egyértelmű volt, hogy a képzőművészet felé veszi az irányt. A sors azt hozta számára, hogy dekoratőr-kirakatrendező szakmát tanulta ki, amely aztán egy életen keresztül kitöltötte az idejét. Az alkotás lett a munkája. Az ott szerzett sokrétű ismeretet, tudást a 2003-ban induló festői pályáján kamatoztatni tudta.
gyj_varga gyorgy kiallitasa 1733“Boldogok azok, akik észreveszik a szépet olyan helyeken, ahol mások semmit sem látnak.” Pissarro gondolata jut a látogató eszébe a képek láttán, amikor utazást tehet a mediterrán országok ismert tájain, megállhat a sokszor megcsodált épületek előtt. Hazánk számtalan varázslatos helyét is lefesti. A városvezetés őt bízta meg azzal a nemes feladattal, hogy egy grémium által tervezett hat városrész címerének a grafikáját készítse el a fél évszázados jubileumi ünnepség alkalmából, amelyeket bronzba öntöttek, így halhatatlanná vált.
gyj_varga gyorgy kiallitasa 1722A megnyitón Angyal Mária művészettörténész méltatta Varga György eddigi amatőr festői munkásságát. – A természetes perspektívából kiindulva épített technikailag, érzelmileg is egyéni ízű festői világot. Kisméretű, arányosan komponált képekkel. Az ember épített környezete, a műemlékek, a városrészek ragadták meg képzeletét. A középkori városok, műemléki épületek, várak voltak hatással rá. Hidak, paloták, tengerparti élmények, a múlt emlékei, a jelen örömei. A természetes arányrendszerű akvarellek épületek expresszív megfogalmazásai templomokról, lépcsőkről, hidakról, várakról, tornyokról szólnak. Képeiből megértő emberség és a szépség iránti tisztelet sugárzik. Szabad szellem, humanitás és a rá mindig jellemző derű alakította ezt az alkotói utat – jellemezte elismerően a művészettörténész Varga György csokorba szedett képeit.
gyj_varga gyorgy kiallitasa 1721A falujának jellegzetes építészeti emlékeit megfestve örök emléket állít a Csonka toronynak, a templomoknak, a Csékúti – hegy borospincéinek, a falusi építészetnek. Így nem véletlenül jelentek meg Csékútról olyan sokan. Eljöttek a gimnáziumi osztálytársak, és a város kulturális életének számos képviselője, sok-sok érdeklődő.
Cserményi Zsolt két ifjú zeneiskolás tanítványa Kiss Virág és Tiborcz Erik hegedűjátéka színesítette a megnyitó ünnepséget. A képek megtekintése után kis vendéglátásban részesítették a megjelenteket. A tárlat november 26-ig tekinthető meg a múzeum nyitvatartási idejében.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply