Áldozatok a Siralomvölgyben

20160114_145546

Az ajkai szénbányászat legnagyobb tragédiájára, az 1909. január 14-én történt, 55 emberéletet követelő szerencsétlenségre emlékeztek a Csingervölgyért Egyesület, a Bódéi Hagyományőrző Egyesület, a Nosztalgia Nyugdíjas Klub és a Bányász Hagyományápoló Klub tagjai a Bányászati Múzeum udvarán.

Az áldozatok nevét megörökítő emléktábla előtt Gerencsér Hilda, a szervező Csingervölgyért Egyesület elnöke mondott köszöntőt, majd Szabó-Pál Antalné egyesületi tag szavalta el Osváth Imre versét.

A 107 évvel ezelőtt történt tragédiára emlékező Gazdag György bányamérnök kijelentette, hogy a szerencsétlenség idején példás összefogás jellemezte a bányászokat, akik életük veszélyeztetése árán is lent rekedt társaik mentésére indultak. A szerencsétlenségben egy család három férfi tagját veszítette el, és volt olyan asszony, aki kilenc gyermekkel maradt özvegyen. A tragédia után hoztak olyan szabályt, amelynek értelmében családtagok nem dolgozhattak egy műszakban. A januári napon 259 dolgozó szállt le a bányába. Pályi Sándor gépkezelő délelőtt a ventillátort olajozta. Később füst keletkezett a berendezésnél. Azt gondolta, ha lekapcsolja azt, megszűnik a füst, de az inkább nagyobb lett. A felügyelők értesítettek mindenkit, hogy hagyják el a területet. Mivel a bánya a biztonságosak közé tartozott, úgy gondolták, nincs nagy baj. Lent a mélyben egyre fogyott az erejük. Ekkor már tudták, hogy mégis nagy baj van. A nyolcszemélyes kasba tizenegyen szálltak be. A szállítóeszköz elakadt, így elzárta a menekülés útját. A mélyben ötvenöten lelték halálukat, akik emlékét ápolják a hagyományőrző egyesületek, amelyek a bányászat megszűnését követően is éltetik az emlékeket.

A bányamérnök hozzátette, a tragédia bekövetkezte utáni mentőakció megszervezése és lebonyolítása hibátlan volt. A katasztrófát azonban nem lehetett elkerülni.

Gazdag György köszönetet mondott a Csingervölgyért Egyesületnek a felsőcsingeri temetőben levő sírok ápolásáért, ott nyugszik ugyanis a szerencsétlenség áldozatainak többsége.

Szabó-Pál Antalné verssel emlékezett

Fotó Tisler

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply