Arany ágon ül a sármány- 90 éve született Kocsár Miklós

Az ajkai zeneiskola névadójára, Kocsár Miklósra emlékeztek április 18-án az intézmény tanárai és diákjai egy emléknap keretében. A zeneiskola 2021-ben vette fel a xx. századi muzsikus nevét, azóta színes programok megszervezésével, koncertekkel népszerűsítik műveit.

Ennek a programnak is az volt a célja, hogy jobban megismerjék a gyerekek Kocsár Miklóst és ne csak annyit tudjanak róla, hogy névadó és híres zeneszerző, hanem megismerjék milyen volt kisgyermekként, milyen hatások érték élete során, kik voltak a mesterei, hogyan szerezte a zenéit, mitől volt különleges és egyedi az ő személyisége, akárcsak az a muzsika, amit komponált.

Az emléknap megszervezője Kovácsné Pogány Kinga zongora tanszakvezető irányításával egy zenei vetélkedőre várták a résztvevő gyerekeket, kisiskolásokat és végzősöket egyaránt, akik sok ismerettel gazdagodva, jó hangulatban töltötték el ezt a délutánt. A növendékek csapatokban oldották meg a különböző feladattípusokat és minden csapatnak volt egy-egy pedagógus segítője is. Közös éneklés, majd rövid életrajz ismertetés után egy videó bejátszásban magát a zeneszerzőt is láthatták a gyerekek, ezt követően kinyomtatott kottaképről kellet megkeresniük a jellegzetes ún. Kocsár-kézjegyet, ami egy pár hangból álló kis zenei motívum, ami a zeneszerző műveinek többségében megfigyelhető. Ezt a feladatot inkább a nagyobb zenészpalánták tudták jól megoldani, de amikor el is kellett énekelni ezt a m-f-m-s-m dallamfordulatot, abban már mindenki aktívan részt tudott venni.

Külön érdekessége volt a programnak, mikor Kanyárné Grünvald Petra elmesélte a hallgatóságnak személyes találkozását Kocsár Miklóssal. Ahogy a róla fennmaradt képeken is látszik, mindig mosolygós, egy csupaszív ember volt.

Az emléknap programjához hozzátartozott egy korábbi rajzverseny eredményhirdetése is. A beadott pályamunkákat bármilyen szabadon választott technikával lehetett elkészíteni, előre megadott témában, melyeket Antalné Galla Nikoletta a Bródy Imre Gimnázium rajztanára zsűrizett.

A zenével kapcsolatos megoldásokat háromtagú zsűri: Kissné Laczay Ágnes, Németh Erika és Papp Zoltánné értékelte. Az eredményhirdetésen amellett, hogy emléklappal és édességgel jutalmazták a résztvevőket – az első helyezett csapat tortát is nyert – mindenki ajándékba kapott egy-egy eredeti Kocsár Miklós kottát is.

Az emléknapot méltó módon a gyerekek közös éneke, valamint a Csengő Női Kamarakórus, illetve a Padragi Bányász Férfikar fellépése zárta.

Fotó: NéNo

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply