Árvacsalán a kerti takaró

Az árvacsalán (Lamium) egy árnyékot kedvelő növény, melynek jellegzetes levelei és virágai sok kertész számára ismerősek lehetnek. Bár sokaknak a nevében található “csalán” miatt elsőre rossz emlékeket idézhet fel, az árvacsalán valójában messze nem olyan veszélyes. Szerencsére ennek a növénynek levelei érintésekor nem hólyagosodik fel a bőrünk és viszketni sem fogunk tőle. De mi is ez a növény valójában? Gyomnövénynek számít, amitől meg kell szabadulnunk, vagy értékes kincs a földnek esetleg még gyógyhatásai is vannak?

Az árvacsalán nemzetség tagjai gyakori látványt nyújtanak kertekben és parkokban, élénk színű virágaikkal szépséget sugároznak az árnyékos sarkokban és a virágágyásokba egyaránt.

Annak érdekében, hogy megőrizzük kertünk harmóniáját és egészségét, fontos tudnunk, hogyan kell kezelni ezt a növényt, ha megjelenik a kertben. Az árvacsalánnak több fajtája létezik, amelyek különböző méretekben, színű virágokkal és levelekkel rendelkezhetnek. Kertészeti szempontból közel 40 fajjal rendelkezik, míg nemesített színes levelű csalánokkal gyakran találkozhatunk kertészetekben, vadon inkább csak a piros árvacsalán (Lamium purpureum) és a bársonyos árvacsalánt találjuk. Annak ellenére, hogy az árvacsalán egyesek számára csak gyomnövényként ismert, mivel könnyen elterjedhet és más növényekkel versenyezhet a tápanyagokért és a helyért a kertben. Mások szívesen látják, ha megjelenik mert nagyon jó talajtakaró. Jó tulajdonsága, hogy kis növése miatt képes megakadályozni a nem kívánt növények felbukkanását, ezáltal segíthetnek megszabadulni a gyakori gazolástól. Ráadásul olyan helyeken telepszik meg, ahol más növény nem képes életben maradni. Mint például az árnyékos, vagy a kevés tápanyaggal rendelkező részeken. Védi a földet a kiszáradástól és a parlagfűhöz hasonlóan feltölti azt tápanyagokkal. A növények magassága általában 10-15cm között van, és egész májusig virágoznak. A virágok színe változó, lehet sötét rózsaszín, világos rózsaszín vagy fehér. Fényigénye közepes, igy jól érzik magukat félárnyékban is. A talajra sem válogatós szinte mindenhol megmarad. Virágai általában mély tölcsér alakúak és gazdag nektárral rendelkeznek, ami vonzza a beporzó rovarokat, köztük a méheket is.  Ráadásul könnyen hozzáférhetők és jól láthatók, így fontos szerepet játszanak a beporzás folyamatában. Emellett ez a növény számos gyógyhatással is rendelkezik, melyeket az emberek és akár az állatok is ki tudnak használni. A nyúltartók ilyenkor előszeretettel adják az állataiknak mert levelei gazdagok különböző vitaminokban és ásványi anyagokban, mint például a C-vitamin, a K-vitamin, a kálium és a magnézium. Ezek az összetevők fontosak lehetnek a nyulak egészségének fenntartásában és az immunrendszerük erősítésében. Az árvacsalán főzetének vagy tinktúrájának számos gyógyhatása lehet az emberek számára is. Több gyógynövényes könyvben is találunk több fajta főzetet és tinktúrát is, ami ennek a növénynek a virágaiból és a leveleiből készítenek.  A leírások szerint használják a légúti megbetegedések kezelésére mellet még gyomor- és bélpanaszokra, valamint bőrbetegségek gyógyítására is. Fontos azonban megjegyezni, hogy mielőtt bárki nekiállna ilyen főzeteket használni, mindig kérdezze meg háziorvosát vagy egy gyógynövény-szakembert, különösen, ha krónikus egészségügyi problémákkal küzd, vagy rendszeresen szed gyógyszereket. Bár sokan tényleg csak gyomként kezelik az árvacsalánt érdemes azért megtalálni az aranyközéputat is. Igy megtalálhatjuk az egyensúlyt a kertünk növényvilága között.

F.P. T. Fotó: Futó

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply