Az élet napos oldala, avagy hogyan éljünk a napfény adta lehetőségekkel

A Gyógyító ételek, gyógyító gondolatok című előadássorozat február 22-én a napfény-vitamin testi-lelki gyógyerejét helyezte a középpontba, melyet a művelődési központ aulájában hallgathattak meg az érdeklődők Szabó Attilától. A többségében hölgyekből álló törzsközönség Horváth Zsuzsannától egészséges és különleges leves elkészítési módokat tanulhatott. A tavaszi hónapok közeledtével érdemes elmélyülnünk a témában, hiszen a napfény, illetve a napozás hatásaival kapcsolatban rengeteg lehet bennünk a bizonytalanság. Itt az ideje, hogy felkészültek és tájékozottak legyünk.

A napfénynek rengeteg pozitív hatása van az életünkre: ereje, hatalmas energiája tartja fenn a földi életet és mintegy 150 millió kilométer távolságával a Földtől éppen azokat a hőmérsékleti viszonyokat teremti meg, melyek szükségesek az egészséges élethez. Évezredeken át az élet közvetítőjeként ismerték a Napot a különféle kultúrák: a sumérok, az egyiptomiak, de a görögök és a rómaiak is mind főistenként tisztelték a Napistent, az aztékok pedig hatalmas építményeket emeltek az égitest tiszteletére.

A Biblia ezzel szemben a Napot teremtménynek és nem teremtőnek mutatja be. Már Hippokratész felfedezte, hogy a napfénnyel lehet gyógyítani. Érdekesség, hogy Svájcban és Németországban a magas hegyek között napfény szanatóriumokat hoztak létre. A penicillin, az antibiotikumok felfedezése óta ilyen már sajnos nincs, de ez nem változtatott a napfény gyógyító hatásának tényén.

Szendi Gábor: „Napfényvitamin – hazugságok, tévhitek és a tények” című könyvében számos betegséget sorol fel (többek között: bőr-, hólyag-, hasnyálmirigy-, vagy a gyomorrák), melyeknél bizonyítható a D-vitamin (ami tulajdonképpen hormon) hiány kockázatnövelő hatása. A nyári hónapokban a D-vitamin még bizonyos mennyiségben el tud raktározódni a szervezetben, de viszonylag hamar kifogy. Égtájunkon javasolt szedni a D-vitamint, csakúgy, mint a B-12 vitamint. (Az előadáson elhangzott, hogy akár 8-10 ezer egységnyit be lehet szedni naponta, amikor például valaki covidos.)

A napfény értékes az erős csontozat kialakulásában, valamint számos pozitív hatása mellett csökkenti a magas pulzusszámot, kiegyensúlyozza a vércukorszintet, növeli az energiát és a szervezet anyagcseréjét. A nap érlelte gyümölcsök értékes tápanyagok a számunkra. A szakember kiemelte: ha kimegyünk a természetbe és a szabad levegőn mozgunk, akár árnyékban, a ruhánkon is áthatol a napfény. D-vitamin szükséges a kalcium és foszfor beépüléséhez is: hiába fogyasztunk sok kalciumot, ha nincs a szervezetünkben D-vitamin, ami beépíti a csontokba. Az idősebb korosztályhoz tartozóknak érdemes kétszer annyi időt tölteniük a napon és minél több káposztát, brokkolit, karfiolt és teljes őrlésű gabonát fogyasztaniuk, hogy beépüljön a kalcium a szervezetükbe.

Az előadó felhívta a figyelmet a lakások rendszeres szellőztetésére, a friss oxigén pozitív hatásaira, de beszélt a melatonin és az endorfin hormonok napfény általi fokozott termelődéséről. A napfény és a fertőző betegségek közötti összefüggésre is rámutatott: a napfény ugyanis jótékony hatást gyakorol a különböző fertőzésekre. (A pandémia alatt ezt a „saját bőrünkön” is megtapasztalhattuk, hiszen a nyári hónapokban jelentősen javult a helyzet.)

A szabad levegőn való tartózkodás ezért nagyon fontos. A víz mellett, vagy az erdőben, a szép természeti környezetben gyógyulunk: az ionizált levegő gyógyítja a szervezetet és csökkenti a gyulladásokat. Lényeges azonban a mértékletes és fokozatos napozás betartása, emellett különösen az érzékeny bőrűeknek nem javasolt az étkezés előtt és után egy órával való napozás sem. Vigyázzunk arra, hogy ne aludjunk el a napon, mert felhős időben is leéghetünk.

Étkezési szokásaink is befolyásolják bőrünk egészségét. Nyári hónapokban, ha sok gyümölcsöt és zöldséget fogyasztunk, nem kell attól tartanunk, hogy a bőrünk durván ráncosodni kezd. Ha sok C-vitamin van a szervezetben, az gátolja a szabadgyökök kialakulását. (A legegyszerűbb napvédő krém az aszkorbinsavval – C-vitamin por – elkevert víz, amivel lekenhetjük a bőrünket napon való tartózkodás után.) A napolajokat érdemes mellőzni: valóban csökkenti a káros sugárzás hatását, de mértéktelen napozás esetén az olajos réteg oxidálódik a bőrfelületen. Ez pedig serkenti a bőrproblémák kialakulását. Ehelyett inkább viseljünk kalapot, vagy hosszú ujjú inget.

Több vizsgálatot is végeztek arra vonatkozóan, hogy a napfénynek és a ráknak milyen kapcsolata van egymással. Fény derült rá, hogy a melanoma kialakulásának elsődleges kockázati tényezője a leégés, a másodlagos pedig a táplálkozás. A többszörösen telített zsírok fogyasztása és a bőr alatt felhalmozódott zsiradék együttesen rendkívül veszélyes lehet a bőrrák kialakulásában. Paradox módon azonban éppen az intenzív napozás gyógyítja a melanomát – hangzott el a meglepő mondat az ismertetőben.

Egy rövid vetítést is megnézhettek a jelenlévők, mely összefoglalta az előadáson elhangzottak, majd a bemutató gyakorlatiasabb része következett: az egészséges levelesek elkészítésére terelődött a mondanivaló. Elhangzott néhány fontos alapelv és főzési praktika a vegán receptek ismertetése mellett. Szó esett többek között a vörös lencse áldásos hatásairól, vagy a fontos enzimeket és vitaminokat tartalmazó nyers levesekről is.

A recepteket ez alkalommal is megkapták a résztvevők, akik valószínűleg újra találkoznak majd március 3-án – ekkor a depresszió legyőzése lesz az előadás témája, ami sajnos nagyon sokunkat érintő probléma.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply