Az esélyegyenlőség fontos: ötödször is!

A Molnár Gábor Műhely Alapítvány szervezésében tartották meg idén is az esélyegyenlőségi napot, amelyre szeptember 20-án sokan érkeztek az Agórára. A program célja az volt, hogy közelebb kerülhessünk a fogyatékkal élőkhöz, és elősegíthessük, hogy a fogyatékkal élők egyenlő méltóságúnak és egyenrangúnak érezzék magukat környezetükben, a társadalomban.

A 10 órai megnyitóra már sokan voltak a téren, hiszen számtalan szakmai szervezet és a fogyatékkal élők ügyét felkaroló civil szerveződés csatlakozott a rendezvényhez, hogy ráirányítsák a  figyelmet a „mindenki másképpen egyforma” szlogenre, ami nemcsak egy szólam, hanem az elfogadást jelképező mottója a szemléletformálásnak.

A színpadi produkciók mellett, – melyre a megyéből több intézmény sérült fiataljainak művészeti csoportjai érkeztek, hogy bemutassák felkészültségüket táncban, zenében-, a szakmai szervezetek tevékenységükről hoztak tájékoztatást. A Veszprém Megyei Rendőr Sportegyesület tagjai „Mozgásban az erő „elnevezésű sportprogrammal érkeztek, melyre szívesen jöttek a diákok az egész nap során, hogy kipróbálják a különböző zenés mozgásformákat, vagy a Mozgássérültek Aktív Egyesületének közreműködésével a kerekesszékes kosárlabdát. De nem maradhattak ki a prevenciós feladatok sem, az alkohol és a drogok által okozott más tudatállapotot imitáló szemüvegben bizony nehéz volt még az olyan egyszerű feladat végrehajtása is, mint megfogni egy tárgyat, vagy megkerülni egy bóját.

A statisztikák szerint ma Magyarországon a lakosság nagy része nem tájékozott az őt fenyegető veszély-és kizsákmányoláshelyzetekről, gyanútlanul használják az internet által nyújtotta lehetőségeket, miközben csalók prédájává válnak. A rendőrség munkatársai felhívták a figyelmet ezekre a veszélyekre, és ajánlottak rá megoldásokat, köztük a HázŐrző okostelefonos alkalmazást, vagy az egyik biztosító társaság országos kármegelőző programját. Tájékoztatták a diákokat arról is, hogy mi is tehetünk azért, hogy embertársaink ne váljanak kizsákmányolás áldozatává, fenntartásokkal használjuk a közösségi oldalakat, az ott látott hirdetések valóságtartalmát igyekezzünk ellenőrizni, főleg, ha külföldi munkalehetőségről van szó.

Az Ajkai Család-és Gyermekjóléti Központ munkatársai totóval készültek a drog- és alkoholfogyasztás, internethasználat témakörében, hogy megerősítsék bennünk, és kihangsúlyozzák ezeknek a veszélyeit. A Molnár Gábor Speciális Szakiskola és EGYMI az iskolájukban megszerezhető rész szakképesítéseket népszerűsítette, és adott ezekről felvilágosítást az érdeklődőknek. Eközben folyamatosan zajlott a véradás, gyakorolni lehetett az újraélesztést a Szent-Györgyi Albert Szakközépiskola sátrában, a színpadon pedig egymást váltották a zenés-táncos produkciók, nagy sikert aratva, hiszen minden csoport hónapokat készül egy ilyen bemutatkozásra. Az Avar Ajka Nonprofit Kft. munkatársai a szelektív hulladékgyűjtés fontosságára hívták fel a figyelmet, bőven van még mit tenni ezen a téren, főleg a zöldebb háztartások érdekében. Több szervezet is készült kézműves foglalkozással, a Molnár Gábor Műhely Alapítványnál festett csempék az épület házfalát díszítik majd, méltó emlékei lesznek az esélyegyenlőségi napnak.

A generációk közötti párbeszédet és együttműködést elősegítve diákok és nyugdíjasok voltak a vendégségbe érkező művészeti csoportok házigazdái, köztük nagy létszámban az Egészségügyi Nyugdíjas Klub tagjai, „önkéntes” feliratú szalaggal segítették a szervezők munkáját a zökkenőmentes lebonyolítás érdekében. Mindez az „Önkéntesek a generációkért EFOP pályázat keretében zajlott, melynek zárórendezvénye 2020. március 21-én a Down szindróma világnapján lesz, ahol a Műhely Alapítvány fiataljai egy színdarabbal is bemutatkoznak majd, mely nagy sikert aratott júliusban Szekszárdon, a fogyatékkal élők összművészeti fesztiválján. A nap a Hangadók zenekar és a Kopaszkutya R.T. koncertjével zárult, akik vidám hangulatot varázsoltak a térre búcsúzóul.

V.H.A.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply