Bőrtáska akár kabátból is

A  felnőtteknek kreatívan című foglalkozás kézi öltésű, bőrtáska varrással folytatódott május 3-án. A Nagy László VMK József Attila úti épületében most Horváth Rita várta az érdeklődőket, aki egy bőrből készült táska elkészítéséhez adott, részletes útmutatást.

Az asztalokon  kikészítve többféle kecske és sertésbőrből készült hasított bőr sorkozott, ami csak arra várt, hogy táska készüljön belőle. Miután mindenki kiválasztotta a neki színben és stílusának megfelelőt, már csak a fazon kiválasztása volt hátra.

Rita egy most nagyon divatos kör válltáska varrását javasolta, amit mindenki örömmel fogadott. Csupán egy hölgy volt, aki inkább a hagyományos négyzet alakú táska varrására vállalkozott a kör helyett. Ezek a bőrök nagyon puhák, így könnyű velük bánni, de legnagyobb előnyük, hogy sokkal masszívabbak és tartósabbak lesznek a belőle készült táskák mintha textilből készültek volna. Míg kiszabták a szükséges alkatrészeket a kreatívok, Rita néhány takarékos ötletet is megosztott velük. Elárulta, hogy nem szükséges bőrdarabokat vásárolni drágán az üzletekben, mert egy bőrtáska varrásához ugyanolyan jó a használt, még jó állapotú anyag is. Biztos akad mindenkinek olyan megunt, régi bőr dolga, kabátja, szoknyája, amelyeket már nem visel és csak a helyet foglalja a szekrényben. Ezeket ne dobjuk ki, hanem próbáljuk meg valami másra újrahasznosítani. Vagy ha használtruha üzletben járunk és találunk valami megfizethető bőr ruházati darabot, akkor azt vegyük meg, mert ezekből is megéri valami szépet alkotni. De aki figyelmes és nyitott szemmel jár az ilyen helyeken, az a dekorációhoz szükséges csipkét, szalagot, gyöngyöt, csatot és gombot is beszerezheti olcsón. Sokat spórolhat vele.

A lelőhelyek “kivesézése” közben mindenki kiszabta a szükséges alkatrészeket, amit a legprecízebb és legpontosabb lépés követett, az összeállítás. Ehhez ragasztót vittek fel a felületre és miután hagyták egy kicsit száradni, nagyon határozottan nyomkodták össze a két réteget, ami azonnal meg is kötött. Ennél a műveletnél vigyázni kellett arra is, hogy véletlenül se folyjon ki a ragasztó mert az foltot hagyhat a táskán. A ragasztásra azért volt szükség, mert a bőr anyagnak egyik jellemző tulajdonsága, hogy javítani nem lehet a varrást, és a tűzést, így ez adott egy biztonságot a két anyagréteg elcsúszása ellen. A kézi kéttűs varrás előtt kilyukasztották a bőrt azon a részen hol majd ölteni szeretnék. A varráshoz kétdarab tompavégű tűt és szilikonos cérnát használtak. Ehhez az összeállítási művelthez általában egy úgynevezett bőrvarró csikót szoktak használni a bőrősök, amit most ennek hiányában a két térd közé szorítva oldottak meg. A kéttűs kézi varrás óriási előnye az erőssége, mivel egy lyukban helyezkedik el a két cérnaszál ezért nem fog dörzsölődni, és bomlani. Az így megvarrt  termék rendkívül időtálló lesz.

Az időhiány miatt, most csak az összeállításig jutottak a varrók, a füleket egy későbbi időpontban helyezik fel.

A következő foglalkozás május 17-én lesz, ekkor sütés nélküli desszertet lehet készíteni. Részvételi díj: 2500 Ft.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply