Emlékezzünk és soha ne felejtsünk

Fotó: Futó

Az antisemitikus agitatiót, mint a XIX. század embere szégyellem, mint magyar restellem, mint hazafi kárhoztatom – hangoztak el Kossuth Lajos szavai dr.Kulcsár Árpád történésztől május 20-án, a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ kiállítótermében. Minden évben a Hit Gyülekezete szervezésben megemlékeznek a holokauszt valamennyi áldozatáról. Városunkból 1944. május 23-án negyvenkilenc lakost hurcoltak el.

Dr. Kulcsár Árpád történész Kossuth Lajostól egészen napjainkig mutatta be azokat az ideológiákat, gondolatmeneteket ami a magyar történelem egyik legszörnyűbb tettéhez vezetett “Jövőbe mutató kapcsolat” címmel.

A megemlékezést Schwartz Béla polgármester nyitotta meg beszédével.

-Egy ilyen megemlékezésnek véleményem szerint kettős célja van. Az egyik az, hogy megemlékezzünk a holokauszt áldozatairól, arról a hatmillió emberről, aki világszerte mártírhalált halt. Magyar vonatkozásban ez hatszázezer főt, Ajkáról pedig 49 embert érintett. Tehát emlékezünk és tiszteletünk jeléül fejünket meghajtjuk, mondta a polgármester, majd néma főhajtással emlékezett az áldozatokra.

– A másik jellegzetessége ennek a megemlékezésnek az, hogy felhívjuk a figyelmet arra, hogy ilyen és ehhez hasonló események a világban nehogy még egyszer megtörténjenek – fogalmazott.

A polgármester a beszédében kiemelte azt is, hogy nem kérünk a Horthy korszakból, hogy figyelmeztetni kell embertársainkat arra, hogy össze kell fogni, személy szerint mindenkinek ki kell nyitnia a száját ha olyan megnyilvánulásokat hall, amely árt ennek a megbékélési folyamatnak és árt az emlékezésnek. Békét, biztonságot és haladást szeretnénk.

Emlékezzünk és soha ne felejtsünk.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply