Engedély nélkül tilos leverni a fecskefészket!

A fehér gólyák után az előrejelzések szerint szeptember 8-án már a fecskék is útjukra készülődnek, ezt a napot Fecskehajtó Kisasszonyként is emlegetik. Az idei évben egyes megfigyelések szerint jó évük volt a hazánkban fészkelő fecskepároknak, de számuk így is drasztikusan csökkent az elmúlt 10 év viszonylatában.

A Magyar Madártani Egyesület felmérései alapján a molnárfecskék száma 65 százalékkal, a füsti fecskéké 44 százalékkal, a partifecskéké 30 százalékkal csökkent az utóbbi évtizedben. A szakemberek szerint több tényező befolyásolja a fecskék létszámát, az egyik például az, hogy még mindig sokan leverik a fecskefészkeket a házaik faláról. A populáció csökkenésében közrejátszik még, hogy a városokban a hőszigetelés és a panelfelújítás során több száz fészek semmisül meg. Az állattartás visszaszorulása sem kedvez nekik, ahogy a szúnyogok irtása sem.

A klímaváltozás miatt egyre nagyobb távolságokat kell megtenniük ősszel, így nagy arányban elpusztulnak a vonulás során, ráadásul vannak olyan afrikai országok, ahol vadásszák is a faj egyedeit. Az egyik legnagyobb bizalommal élő fecskefaj, amely kötődik az emberhez is, az a füstifecske. Leggyakrabban épületeken találkozhatunk fészkével. Míg korábban barlangokban és sziklafalakon költött, addig ma már szinte kizárólag épületeken fészkel. Sárból és növényi részekből összetapasztott fészke felülről nyitott, melyet általában az épületek belső részeiben épít meg.

A fecske több mint húsz éve védett faj Magyarországon, eszmei értéke 50.000 forint. A fészek leverésére csak indokolt esetben, egy átépítés, vagy felújítás kapcsán adhat engedélyt az illetékes Kormányhivatal, az engedélyhez pedig gyakran szakértői véleményt is kérnek, melyet a helyileg illetékes Nemzeti Park bocsát ki. Ha a Kormányhivatal engedélyezi a fészek eltávolítását, az átalakításnak úgy kell lezajlania, hogy a végén az épület ugyanúgy alkalmas legyen a fészkelésre, tehát, például nem használhatnak olyan vakolóanyagot, amin nem tapad meg a fészek, vagy olyan építészeti megoldást, mely lehetetlenné teszi a fészeképítést.

A fecskeállomány megőrzését műfészkek kihelyezésével segíthetjük. A lényeg, hogy a műfészkeket ugyanoda és ugyanúgy kell kihelyezni, ahová a madarak építenék természetes fészkeiket. Csakis az engedélyek birtokában és ennek utasításai szerint lehet leverni a felújítást akadályozó fecskefészkeket, betömni a sarlósfecskék és verebek fészeküregeit, amire a költési időszakot követő vagy ezt megelőző időszakban: november-március között, legkésőbb március végéig kerülhet sor.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply