Európába tart a Bánki – nagykövetek az iskolában

Csizmazia Csaba (Fotó: Györkös)

Az Ajkai Gimnázium, Szakgimnázium, Szakközépiskola, Általános Iskola, Sportiskola és Kollégium Bánki Donát Intézményegysége az Európai Parlament Nagykövet Iskolája lett. A részletekről az új intézményegység-vezető, Csizmazia Csaba nyújtott részletes információt, aki Szenior Nagykövetként is tevékenykedik, ezért októberben néhány napos továbbképzésen volt Brüsszelben.

Mit jelent ez a cím, illetve a diákoknak, az iskolának nyújt-e valamilyen előnyt?

-Az Európai Parlament Nagykövet Iskolája program (EPAS) a 2016/2017-es tanévben indult az Európai Unió országaiban, mivel az európai parlamenti választásokon rendkívül alacsony volt a részvétel, hazánkban mindössze 28 százalék. A programban középfokú oktatási intézmények vannak jelen, Magyarországon kezdetben 25 intézmény pedagógusai és diákjai élhettek ezzel a lehetőséggel, de a projekt folyamatos, azóta több intézmény csatlakozott hozzá. Elsőként olyan iskolákat kerestek meg, akik már indultak Európai Uniós vetélkedőkön. Az Európai Parlament kezdeményezésének célja, hogy felkeltse az érdeklődést és ismereteket nyújtson az Európai Unióról, főképpen az Európai Parlamentről. A tanulók kijuthatnak Strasbourgba, Brüsszelbe, ahol kapcsolatba léphetnek más országokban élő fiatalokkal és megvitathatnak lényeges – például környezetvédelmi, emberjogi – kérdéseket. Tapasztalatokat szerezhetnek arról, mit jelent európai polgárnak lenni és mit tehet az új nemzedék a jövő Európájáért. Politikai motivációt nem tartalmaz a program. Tájékoztatják őket a cselekvési lehetőségekről, a szavazás jelentőségéről a 2019. május 23-26 közötti európai parlamenti választásokon, hiszen olyan lesz az Európai Unió, amilyenné szavazzák.

Milyen feltételek, előkészületek szükségesek a programban való részvételhez?

-Korábban egy balatonalmádiban lévő középiskolában dolgoztam, ahol már tavaly megkaptuk a címet, itt Szenior Nagykövetként tevékenykedtem. Ezt a programot áthoztam ide Ajkára. Akik megismerték és kedvet éreztek hozzá Junior Nagykövetnek jelentkeztek, már öt jelöltünk van, akik részt vesznek az Európai Uniós versenyeken. Komoly felkészülésre van szükség, az oktatási anyagokat földrajz és történelem órán dolgozzuk fel. Elkészült a cselekvési tervünk, novemberben megnyílik az Európa-pont és 2019. április 4-én megszervezzük az Európa-napot is.

Vannak-e más iskolai sikerek és tervek, amikről tájékoztatni tudják a leendő diákokat?

Imréné Bajczi Erzsébet, iskolánk angol tanárnője koordinációjának köszönhetően másodszor veszünk részt az Erasmus+ programban: októberben három tanár és három diák utazhatott Törökországba. Sikeres versenyeredményekről is be tudunk számolni: az iskola két csapata megyei döntőbe jutott a „Pénzsztár” és a „Túl az első X-en” elnevezésű megmérettetéseken. Utóbbi EU-s választási verseny, amelyen az internetes első forduló után 91 pontot értünk el a 100-ból, ezzel országos tizedik helyen állunk. A jövőre nézve nyelvi előkészítő osztály indítását tervezzük, hiszen köztudott, hogy 2020-tól középfokú nyelvvizsgához is kötik a felsőoktatásba való bekerülést.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply