Ezt még feladni sem egyszerű

Hosszu József él-hal a bringázásért.  A BRM (Brevet Randonneurs Mondiaux) kerékpáros mozgalom tagjaként rendszeresen több száz kilométeres kihívásokat teljesít. Úgy tűnhet, hogy feszegeti a határait, ám szerinte csak így lehet fejlődni. Három hónap alatt hét szervezett túrán és több mint 2300 kilométeren van túl.

gyj_hosszu jozsef brm tura 4927
Elhivatottság az alapja a hosszútávú kerékpározásnak

A többség nem érti, vagy legalábbis furcsának tartja Hosszu József szenvedélyét. Hogyan lehet sok száz kilométert biciklivel legyűrni? Milyen motiváció kell, hogy valaki egy ilyen embert próbáló tevékenységbe kezdjen? – záporoznak a kérdések általában a sportember felé.

Az ajkai bringás szerint az elhivatottság a lényeg, mert a BRM túrákon tényleg minden megtörténhet. Az élményszerzés egy különleges módjának tartja a hosszú távú szervezett kerékpározást, ahol kikapcsolódhat, mégis bebizonyíthatja (elsősorban) magának, hogy van élet a holtpontokon (nehézségeken, fáradságon) túl is.

– Idén áprilistól kissé összesűrűsödtek a teljesítménytúrák, átlagosan kéthetente indultunk a megmérettetésekre, amik között három 200 kilométeres, egy 320 kilométeres, egy 360-as egy 420-as és egy 610 kilométeres táv is meghódításra várt. Minden alkalom más volt, mint az előtte lévők, a megoldandó problémáknak és a gyakran extrém időjárási viszonyoknak köszönhetően, de pont ezért éreztem kihívásnak a távok megtételét. A rutin sokat segített a kitűzött célok elérésében, de az erőnlét csak egy dolog, ugyanis nem lehet igazán felkészülni a váratlan körülményekre, azokat újra és újra meg kell tapasztalni a fejlődéshez – fogalmazta meg József.

gyj_hosszu jozsef brm tura 4937

A kitartó kerékpáros szerint mindenkinek, aki hasonlóra vállalkozik, tisztában kell lennie a saját képességeivel, ugyanis a test jelzi, mikor elég a terhelésből. Ezt muszáj elfogadni, különben esés, baleset, vagy még rosszabb esetben túlzott kimerülés is lehet belőle. Az energiát érdemes tartalékolni, amit rövidebb tíz-tizenöt perces pihenőkkel és éjszakai tekerés esetén egy-két órás alvással igyekszik visszaszerezni az ajkai bringás. Elmondása alapján leginkább a hőség, vagy a szakadó eső terheli meg a szervezetet, illetve az izmokat, de feladni nem olyan egyszerű a túrákat.

– Egy hosszabb, például hatszáz kilométeres távon hiába teszem meg a szakasz felét és döntök úgy, hogy abbahagyom, onnan valahogyan haza is kell jutni. Hétvégén vagy éjszaka az utazás bizony sok szervezést és/vagy szerencsét igényel (család értesítése, esetleg tömegközlekedés használata), ezért jobb előre letisztázni a lehetőségeket és a „B terv” igénybevétele nélkül végigcsinálni a kört – avat be mosolyogva a részletekbe a sportember, aki legközelebb augusztus elsején pattan szervezett keretek között nyeregbe a Baranya Maratonon egy „rövidke” kétszáz kilométeres túra miatt. A Mecsekben rendezett megmérettetés az utolsó lesz az idei túrasorozatban utána egyénileg vagy a barátokkal folytatja a kerekezést Hosszu József.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply