Fedezzük fel újra! Birs a kertben

Régen minden vidéki portán volt a kertben legalább egy birsfa. Nagyanyáink számtalan dolgot készítettek a termésekből, hiszen nagyon sok jó tulajdonsága van ennek a gyümölcsnek. Készült belőle kompót, lekvár, és egy finom csemege is, a birsalmasajt.

A birs elnevezés a vastag héjú, almaszerű termésre utal. Érdekessége, hogy egy és ugyanazon növény teremhet egyik évben körte, másik évben pedig alma alakú gyümölcsöket. Ezért beszélhetünk birs almáról-, és körtéről is. Pár évtizede még minden kamrában volt birsalmalekvár, manapság inkább a nosztalgia gyümölcsök közé sorolható. A birsalma csodás illata sokunkban gyermekkori emlékeket idéz. Az én nagymamám is sokszor készített birsalmasajtot, amibe diót vagy szőlőt rakott. Mostanra kicsit feledésbe merült ez gyümölcs. Már csak elvétve találkozhatunk vele kertekben, vagy akár kertészetekben is. A birsalma azon kevés gyümölcsök közé tartozik, amelyet nem igazán fogyasztunk nyersen, mert így kóstolva kemény és nagyon fanyar, savanykás. Később sárgássá válik és kellemes illatot áraszt. Rengeteg jótékony hatása van. P-vitamin tartalma egyedülállóan magas, gátolja az öregedési folyamatokat. Kifejezetten magas a pektintartalma, az összes gyümölcs közül a birsnek a legmagasabb. Ebből kifolyólag kiváló méregtelenítő. A pektin gyulladáscsökkentő hatásáról is ismert, ami az emésztésre, és az anyagcserére is nagyon jó hatással bír. Magas vitamin és ásványi anyagtartalma miatt kiválóan erősíti az immunrendszert és jótékony hatással van a vérszegénységre, antocián tartalma miatt pedig nagyon jó a baktériumölő hatású. Kellemes, almás-vaníliás illata miatt falusi lakások hagyományos illatosítószere volt, de akad, aki pálinkát is készített belőle. Ha birsalma sajtot szeretnék készíteni akkor a feldolgozásánál ne spóroljunk a cukorral. Cukor nélkül nem fog megkötni a sajtunk, és a birs fanyar íze bizony elviseli az édesítést.

A hagyományos birsalmasajt recept Horváth Ilona klasszikus szakácskönyvéből:

Szép, érett birsalmákat negyedekbe vágunk, magházuktól megtisztítjuk, héjával együtt forró vízben puhára főzzük. Szűrőkanállal kiszedjük és szitán áttörjük. Most az áttört gyümölcsöt lemérjük és egy kg anyagra 80 dkg cukrot számítunk. Az áttört gyümölcsöt széles lábasban addig főzzük, amíg olyan sűrű, hogy kavarás közben a lábas alját láthatjuk.

Hozzáöntjük a cukrot és gyors tűznél, állandó kavarás mellett 10-15 percig főzzük, amíg hideg porcelán tányérba cseppentve a a teteje hamarosan bebőrösödik. Most tetszés szerinti formába öntjük, ami lehet puding-, őzgerincforma, mély kistányér stb. A kiöntéssel siessünk, mert gyorsan alvad. Ekkor szórhatunk az anyag közé vékonyra vágott, hámozott mandulát vagy tisztított diót. Másnap pergamenpapírra kiborítjuk és száraz, langyos helyen tartjuk 2-3 hétig, amíg a külseje egészen megszikkad. Időnként forgatjuk. Celofánpapírba csomagolva száraz helyen tartjuk. Vékony szeletekre vágva, csemegének fogyasztjuk.

F.P. T. Fotó: Futó

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply