FIDE-mesterként tért haza

Fotó: Györkös

Gaál Zsóka „felvette a kesztyűt” és helyt állt a Felnőtt Magyar Női Sakk Bajnokságon, amelyet a közelmúltban rendeztek meg Budapesten, sőt mi több ezzel egy időben női FIDE-mesteri címet is szerzett.

A 11 éves ajkai sakktehetség a nyáron tartott Zalakarosi Sakkfesztivál U20-as győzelmével nyerte el a jogot a nívós sportrendezvényen való részvételre. Élt is a lehetőséggel, hogy újabb körökben ismerjék meg a nevét, sikerült ugyanis komolyan meglepnie a 10 fős mezőnyt a december eleji versenyen.

Az ifjú sportolót élőpontjai alapján az utolsó helyre rangsorolták, így közel sem nyerő pozícióból vágott neki élete első felnőtt nemzeti bajnokságának. Ám ahogy Zsókától megszokhattuk nem maradt sokáig észrevétlen. Szülei tisztes helyállást vártak tőle, ő azonban rátett a mércére jó pár lapáttal.

Mindjárt az első fordulóban sikerült gyors győzelmet aratnia a későbbi második helyezett versenyző ellen. Színvonalas partiban nagy csata után legyőzte a végül bronzérmesként záró ellenfelét is.

A körversenyben a 9. (egyben utolsó) forduló előtt még a második helyen várta a folytatást. A zárópartiban így elegendő lett volna egy döntetlen is az előkelő ezüstérmes pozíció megtartásához, – ami benne is volt a levegőben a játszma alatt – de a végére Zsóka elfáradt és hibázott, így a középmezőnyben végzett. Ennek ellenére játékereje nőtt, így elérte a női FIDE-mesteri címhez szükséges élő-értékszámot.

Érdekes lehet, hogy Polgár Zsuzsa játszott utoljára 1980-ban ennyi idősen a Női Felnőtt Magyar Bajnokságban, így Zsókának minden esélye megvan, hogy a nyomdokaiba léphessen a kiváló sportolónőnek.

Most rövid pihenés következik az ünnepek alatt a kislánynak, de január 1-jén már Stuttgartba utazik, hogy ismét megméresse magát a nemzetközi mezőnyben.