Fotók Bakonygyepes múltjáról

Áment Márton helytörténeti kutató hatodik könyvét mutatta be az érdeklődőknek augusztus 4-én a bakonygyepesi művelődési házban. Az Ajka 60 éves évfordulójára készült album az 1900-as évek elejétől napjainkig mutatja be Bakonygyepes történetét.
A program kezdeteként Sziliné Áment Szilvia Petőfi Sándor  Szülőföldemen című versét szavalta, majd Pék Attila önkormányzati képviselő köszöntötte a megjelenteket.  A szerzővel Tilhof Endre helytörténész, Ajka város díszpolgára beszélgetett.
A legrégebbi fotó egy 1910-es felvétel egy iskolás csoportról. A képekről kiderül, hogy a térség lakói vallásos, összetartó közösséget alkottak. Sok bérmálási, elsőáldozási, egyházi felvétel ezt bizonyítja. A fotókon nyomon követhetők az építkezési szokások is.
A kiadvány 310 fotót, 19 dokumentumot és 6 térképet tartalmaz. A szerző célja, hogy a dokumentumok és térképek segítségével gyakorlatilag Gyepes újratelepítésétől, 1746-tól ölelje át az album az eseményeket. Gyepes kisközség volt, még a múlt század második felében is csupán egy utcája és 60-70 ház volt. A lakói nem voltak jómódúak, ami az öltözködésükön és használati tárgyaikon is látszott.
A 150 példányban megjelent album kiadását az Ajka60 program, a Gyepesi Örökségünk Egyesület és magánszemélyek támogatták. A rendezvényen közreműködött a nyugdíjas klub énekkara Grőberné Adorján Renáta karnagy vezetésével.
Áment Márton munkássága:
Áment Márton eddig megjelent munkái:
 – 2008-ban A világháborúk bakonygyepesi krónikája
 – 2010-ben Bakonygyepes temploma, hitélete és vallási hagyományai
 – 2011-ben A kolontári-devecseri Szentkút
 – 2014-ben Bakonygyepes története
 – 2015-ben Bakonygyepes 800 éves ünnepe
 – 2015-ben A pedagógus Aporfi házaspár, amelyben társszerzőként működött közre  Aporfi Lászlóval
– 2017-ben  A kolontári-devecseri Szentkút második, bővített kiadása jelent meg
 – 2019-ben Bakonygyepes fotóalbuma.
Az  Árpádházi Szent Margit napjának faluünneppé fogadása Bakonygyepesen munkájának kézirata 2007-ben készült el. A kutató közéleti tevékenységéért és a helytörténeti kutatásaiért számos elismerésben részesült,  2009-ben adományozták számára az  „50 Éves Ajka Városért” kitüntetést,  2013-ban emléklappal ismerte el Honismereti Szövetség a mozgalomban végzett kiemelkedő munkáját. Ajka Város Önkormányzata 2014-ben „Ajkai Életút” díszoklevélben részesítette. A Honismereti Szövetség 2016-ban ismét elismerte a honismereti mozgalomban végzett kiemelkedő munkát.  2018-ban Ajka Város Önkormányzata oklevéllel köszönte meg kiemelkedő tevékenységét  az Idősek Világnapja alkalmából.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply