Grafikusok ajándéka a hatvan éves városnak

Fotó: Györkös

Az Ajkai Kisgrafikai Baráti Kör „60 év – 60 kép” címmel szervezett kiállítást december 13-án a Városi Múzeumban, köszöntve ezzel 60 éves városunkat. A tárlatot Padné Szabó Mária gyűjtő nyitotta meg. A Hársfa trió Weöres Sándor: Szembe fordított tükrök és Kaláka-Lackfi János: Kosztka Tivadar című dalával fogadta a vendégeket.

Bölcskeiné Kocsis Zsuzsanna, a Városi Könyvtár vezetője elmondta, hogy mindig igyekeznek érdekes, szép és különleges programmal meglepni a látogatókat, de talán ez a kiállítás lett a legszebb, mert Ajkához kötődő alkotók műveit láthatjuk, akik: Andruskó Károly, Bagarus Zoltán, Baranyai Ferenc, Gaál Zsigmond, Medgyesy Miklós, Kapolcsi Kovács Csaba. Amikor a hatalmas képzőművészeti anyagból válogattak, azt is figyelembe vették, hogy valamennyi városrészt képviseljék.

Ajka 60. születésnapja alkalmából köszöntötte a megjelenteket Padné Szabó Mária, aki az évforduló kapcsán arra emlékeztetett, hogy jó együtt ünnepelni, jó társaságban, ami többféle módon lehetséges. A város is ezt tette, amikor a városrészek között versenyt hirdetett a közösségi terek fejlesztésére, a közösségek erősítésére, az egészséges életmód népszerűsítésére, az életminőség javítására, a szociális háló erősítésére, arculatuk bemutatására. Szívet melengetőnek nevezte, hogy az évfordulót látványos műalkotásokkal is emlékezetessé tették: a Sport utcai körforgalom ennek a kezdeményezésnek köszönhetően kapott egy új köztéri szobrot, Csingerben pedig a Parkerdő bejáratánál néhány napja avatták Molnár Gábor fából készült szobrát.

A programokhoz kapcsolódott a Városi Múzeum és az Ajkai Kisgrafikai Baráti Kör kiállítása is, ahol hat, Ajkához szorosan kötődő alkotóművész 60 munkája látható. Közös bennük, hogy főállásuk mellett alkottak, illetve alkotnak ma is és nagyon fontos szerepe volt/van életükben a Balaton-felvidéknek, a Bakonynak és Ajkának. Sokkal több azonban bennük az eltérő vonás: a témaválasztás, a nézőpont, a méret, a technika.

Láthatunk tollrajzokat, lino-, fa-, és rézmetszeteket, akvarellt és olajfestményt. A képek mellett a grafikusok életrajzait is megismerhetik a vendégek Tilhof Endrének köszönhetően, emellett könyvekben szereplő grafikákat és illusztrációkat, nyomatokat, vázlatokat és egyéb kiadványokat is elhelyeztek. A falakon az alkotók izgalmasan színes, sokoldalú gyűjteménye azt üzeni, hogy bár bizonyos szempontból egy közösségbe tartoznak, mégis abszolút megkülönböztethető egyéniségek, önálló arculattal rendelkező művészek. Ugyanez igaz a városra is: Ajka egységes egész, úgy és olyan formában a miénk, amilyenné mi tettük közvetve vagy közvetlenül, mégis meg tudták tartani önálló arculatukat a városrészek.

Ünnepelni a jelent szoktuk, emlékezni pedig a múltra kell. Többféleképpen láthatjuk, hogy milyen volt a város hatvan, ötven, vagy akár húsz évvel ezelőtt. A könyvtárvezető szerint emlékezzünk azokra, akik munkájukkal szebbé tették városunkat, mi pedig becsüljük, ünnepeljük a már meglévő értékeket és tegyünk hozzá valamit, hogy az utódoknak is legyen majd mire emlékezniük.

This slideshow requires JavaScript.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply