Ha nyár, akkor strandkézilabda

A borús időjárás sem gátolta abban a kézilabdásokat, hogy augusztus 28-án bemutassák a Kristályfürdő területén lévő strandkézilabda pályát, edzéseken és mérkőzéseken keresztül. A Strandkézis Szuper Szombat elnevezésű esemény a Veszprém Megyei Kézilabda Szövetség szakmai támogatásával valósult meg. A rendezvény keretében a 27×12 méteres, téglalap alakú, homokkal borított pályát Schwartz Béla Ajka város polgármestere, Geri Gyula, a Sportváros Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója és Öcsi Tamás, a Veszprém Megyei kézilabda szövetség irodavezetője adta át.

A strandkézilabda, mint sportág viszonylag fiatalnak tekinthető. Kialakulását az 1990-es évek elejére teszik és Olaszországhoz kötik. A kézilabdázás oldalágán kifejlődött sportjátékot a Magyar Kézilabda Szövetség hivatalosan 1999 nyarán ismertette meg a sportág szerelmeseivel, bár ezt megelőzően játszottak már bemutató jelleggel mérkőzéseket, illetve 1995-ben hat csapat részvételével tornát is rendeztek Dunaújvárosban. Szájhagyomány útján terjed, hogy a teremkézilabdázók ”nyári csendjének” aktív kitöltésére hozták létre a kézilabda strandon űzött válfaját.

A játékszabály egyszerű. A homokkal borított pályán csapatonként nyolc játékos játszhat, csúszásmentes gumilabdával. A két csapat a pálya hosszú oldalain, egymással szemben helyezkedik el a saját cserevonaluknál. A mérkőzés két 10 perces félidőből áll, mindkét félidő eredményét önállóan kell értékelni. Abban az esetben, ha mindkét csapatnak van megnyert félideje, szétlövésre* kerül sor. Amelyik csapat megnyeri a szétlövést (egy játékos a kapus ellen), megnyeri a mérkőzést is.

Az ajkai kézilabda sportegyesület mozgalmas nyarat tudhat maga mögött. A kézilabda népszerűsége és megújulása új szakág fejlődését indította el: a méltán népszerű strandkézilabdáét. Az egyesület elkötelezett a településen élő gyermekek mindennapos testmozgásának, sportolási lehetőségeinek támogatásában és lépést kíván tartani a fejlődés új vonulatával, ennek eredménye a most átadott strandkézilabda pálya is.

Schwartz Béla polgármester az átadón örömét fejezte ki, hogy jó érzés egy olyan városban lakni, ahol minden nap, minden héten történik valami a sport területén, egyben megköszönte Geri Gyulának a közreműködését ebben. Felmerült a kérdés a polgármesterben, mivel nem nagy város Ajka, lesz-e harminc gyerek, aki ezt a sportágat elindítja és később majd kifejleszti. Ezt a kérdést a kézilabdánál, a jégkorongnál és a kosárlabdánál is feltette, de mindig összejött a kellő számú sportoló, így most is nagy reményekkel néznek a jövő elé. Reméli, hogy egyszer lesz ajkai olimpikon is.

A polgármester beszéde után Geri Gyula is köszönetet mondott mindenkinek, hogy egy régi álmuk válhatott valóra ezzel a strandkézilabda pályával. Terveik szerint az elkövetkező időszakban itt az edzéseké lesz a főszerep, hogy jövőre áprilistól szeptemberig minden hétvégén strandkézilabda eseményt tudjanak tartani.

Az ünnepélyes átadó és szalagátvágást követően a bemutató mérkőzéseken közreműködtek KK Ajka SE leány utánpótlás játékosai. Majd az ezt követő edzésen részt vett John András– világbajnoki bronzérmes magyar válogatott strandkézilabdázó és Földesi Csaba, a Beach Stars játékosa.

*A szétlövés

Ennek folyamán a két kapus és egy játékos van a pályán. A játékos a kapusának kapuelőtere előtti hatméteres vonalon áll egy lábbal, majd kapusának passzolja a labdát. Ez a kapus az ellenfél kapujára lőhet (3 mp-en belül), vagy elfuthat a hatosig, indíthatja játékostársát (3 mp-en belül), miközben a játékos az ellenfél kapuja felé fut. Amennyiben a játékos elkapja a labdát, szintén három másodperce van arra, hogy egy- vagy kétpontos gólt lőjön. Ha nem kapja el (azaz a labda leesik a homokra), értelemszerűen nem születik pont csapata számára. Ezután a másik csapat próbálkozik ugyanezzel a módszerrel, összesen öt-öt alkalommal, különböző játékosokkal. Amelyik csapat megnyeri a szétlövést, megnyeri a mérkőzést is.