Hagyományos ballagás nélkül indulnak útnak a középiskolák végzősei

Jelképes ballagás 2020-ban, a fekete-vörösmarysok talárban vonultak érettségi után az iskola aulájáig... fotó: Györkös

Elmaradt az utolsó osztálykirándulás, a szalagavató ünnepség, sokan csak gondolatban mondhatnak búcsút a diákéletnek, mert egyszer sem élhették át azt, hogy milyen meghatottan állni a tiszteletükre feldíszített iskola udvarán.

Városunkban két középiskolában van 6 osztályos gimnáziumi képzés. Akik a hetedik tanévet kisgimnazistaként kezdték, általános iskolásként sem ballagtak. Az ő életük szegényebb lesz egy pótolhatatlan élménnyel. A 2020 március óta fennálló járványveszély miatt tavaly sem tarthattak ballagást az oktatási intézmények. Az idén ismét nem hangozhat fel a Gaudeamus igitur.

Az érettségiző, vagy szakmai vizsgára készülő diákok november 11 óta online munkarendben készültek eddigi életük legnagyobb próbatételére. A tananyagot mindenki szorgalmához mérten elsajátította, de kimaradtak a diákélet feledhetetlen pillanatai, a közös tételkidolgozás, az utolsó hetek, napok beszélgetései, a közös fagyizás, egymás biztatása, az utolsó óra a kedvenc tanárral, majd az utolsó csengetés. Az, amelyik örökre szól.

Hogyan élik meg mindezt a tanárok, a diákok? Összeállításunkban erről kérdeztük az intézményvezetőket.

A háromévesre tervezett szakmai tanulmányok a pandémiai következtében csaknem a felére rövidültek, fogalmazta meg Tölgyesi Attila, a Ajkai Gimnázium, Szakgimnázium, Szakközépiskola, Általános Iskola, Sportiskola és Kollégium Bercsényi Miklós intézményegységének vezetője.

A vizsgákra készülők a 2019/20-as tanévben március közepétől online oktatásban voltak. A mostani tanévben 9 hetet jártak iskolába, majd ismét online folytatták. A tanárok minden segítséget megadtak a felkészüléshez, de a jelenléti oktatás hasznosabb lett volna. A gyakorlatot, ha lehetőség volt rá, megtartották. A két végzős osztály diákjai a pandémia miatt hátránnyal indulnak. A szóbeli vizsgák elmaradása van, akik számára előny. A tanulók hegesztő, festő-mázoló-tapétázó, eladó, élelmiszer eladó és bevont elektróda hegesztő szakmát szereznek. Az online oktatás azokat érintette a legrosszabbul, akik hátrányos helyzetben vannak, családjuk nem tudta biztosítani számukra a megfelelő feltételeket, vagy a tanulásban igényelnek az átlagnál több segítséget. A vizsgáig aki igényli, személyes konzultációt kérhet a tanáraitól.

Tölgyesi Attila kérdésünkre elmondta, hogy a bizonyítvánnyal együtt az iskolához és a diákévekhez kötődő emléktárgyakat ajándékoznak az életbe kilépőknek.

Online  zoomban és a google meetben tartják az élő órákat az érettségi előtt álló végzős diákoknak, ahol éppúgy lehet kérdezni és beszélgetni, mintha a tanteremben ülnének, tudtuk meg Csizmazia Csabától, az Ajkai Gimnázium, Szakgimnázium, Szakközépiskola, Általános Iskola, Sportiskola és Kollégium Bánki Donát Intézményegység vezetőjétől. Az érettségi vizsgák előtt kérik a diákokat, csökkentsék a személyes érintkezést, nehogy az írásbeli előtt fertőződjenek meg és ne tudjanak számot adni a tudásukról.

Az iskola a végzősöknek április közepén megküldte a vizsgákra vonatkozó szabályokat, amelyek a maszk használatára, a kézfertőtlenítésre, a belépési rendre vonatkoztak, valamint azt is megtudták, hogy egy tanteremben legfeljebb tízen tartózkodhatnak. Sokan vidékről járnak be, és vannak kollégisták, akik a vizsgák idejére kérhetnék az elhelyezésüket, ha a távolság miatt nem tudnának időben beérni.

A kezdést központilag 9 órára tették, hogy a tömegközlekedéssel érkezők elkerüljék a zsúfoltságot, és a messziről utazók is beérjenek. Azon diákok, akik szóban eredményesebbek, sajnálják, hogy csak írásban vizsgázhatnak. A szóbeli azért is előnyös volt, mert akinek az írásbelije gyengébben sikerül, szóban javíthatott.

A ballagás napján, május 1-jén 10 órakor, amikor kezdődött volna az ünnepség, az iskola honlapján egy linken nézhetik az alkalomra készült videót, amelyben az együtt töltött évek emlékeinek felidézése, rövid verses-zenés műsor, igazgatói köszöntő, a tablók és a végzősök fotóinak bemutatása lesz. A kiemelkedően teljesítők könyvjutalmát és az okleveleket az érettségi bizonyítvánnyal együtt adják át.

Az iskolától nem mindenki búcsúzik, a technikumi osztályok diákjai szeptemberben ötödévre térnek vissza, a gimnáziumot végzettek, akiket nem vettek fel a felsőoktatási intézménybe pedig 2 év alatt szakmát szerezhetnek.

A Fekete István-Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Gimnáziumban egy osztály készül érettségi vizsgára. A végzős osztály tagjainak jelentős része 12 év után lép ki az iskola falai közül, de vannak olyan diákjaik, akik 7. osztálytól csatlakoztak. Hosszú ez az idő, erős a kötődés a diákok és tanáraik között, fontosnak tartják a méltó búcsúzást. Tanáraik és a 11. évfolyamosok a veszélyhelyzet idején is a megengedett módon készülnek az ünnepségre, tudtuk meg Horváthné Mikuláskó Mónika intézményvezetőtől.

A tarisznyákat beszerezték, megtöltötték az „útravalóval” és megírták a beszédeket is. Tavaly az érettségi bizonyítvány átadásakor tartottak jelképes ünnepséget. Az osztály tagjai talárban ballagtak le az emeletről a földszinti aulába, ahol az intézményvezető és az osztályfőnök gratulált a frissen érettségizetteknek.

Reményeik szerint a tavalyihoz hasonló módon tudnak elbúcsúzni tanítványaiktól az aktuális jogszabályok és védelmi intézkedések betartásával, de az ünnepélyességet nem nélkülözve.

Négy varró és kilenc parkgondozó készült fel a vizsgákra, tájékoztatta lapunkat Stenger Szilvia, a Molnár Gábor Általános Iskola és Szakiskola intézményvezetője. Hatan szeptembertől másodszakma szerzésével folytatják középiskolai tanulmányaikat, így 7 diáktól vesznek búcsút júniusban. Ha a lehetőség engedi, a tanévzárón búcsúznak tőlük. A diákévek véget érnek számukra, de iskolájuk nem engedi el a kezüket, továbbra is figyelemmel kísérik a sorsukat.

Stenger Szilvia elmondta, hogyva gyakorlati oktatásra kiscsoportos formában bejártak, más tantárgyakat online oktatás keretében sajátítottak el. Az elmúlt tanév márciusában az első zárás idején a családok biztosították az otthoni tanuláshoz szükséges feltételeket, az internetet, az informatikai eszközöket. Szeptembertől amíg jelenléti oktatás folyt, gyakorolták azok használatát.

A vizsgák után, június 11-én tervez egy szűkebb körű ballagást a Veszprémi Szakképzési Centrum Szent-Györgyi Albert Technikuma és Kollégiuma, ha az aktuális járványügyi szabályozás arra lehetőséget ad, tudtuk meg Szaniszló Edit intézményvezetőtől. Arra az alkalomra feldíszítik az iskolát, a tantermeket. A május harmadikán kezdődő vizsgákra a szabályoknak megfelelően rendezik be a termeket. Az idén 6 osztály tanulói szeretnének ünnepélyesen elköszönni a tanáraiktól és alsóbb évfolyamos diáktársaiktól.

Az Ajkai Bródy Imre Gimnáziumban a vizsgák előtti napokban teszik fel az iskola honlapjára a ballagási videót, amelyben felelevenítik az együtt töltött 4 vagy 6 évet, majd búcsúznak az érettségizőktől. Mihályfi László intézményvezető elmondta, hogy a ballagási ünnepségen adták volna át többek között a gimnazista évek alatt legjobban teljesítőknek a Bródy és az egyik volt diákjuk, Visváder Erzsébet emlékére létrehozott díjat, amelyre így később kerül sor.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply