Házasság hete kicsit másként

Vasárnap, február 7-én kezdődött a Házasság hete és Valentin napig, 14-ig tart. A kezdeményezés csaknem két évtizede Angliából indult, a célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a házasság és a család fontosságára. Mára 4 kontinens 21 országában ünneplik. Magyarországon 2008 óta rendeznek országosan programot egyházak, civil szervezetek, az esküvők szervezésében és lebonyolításában érdekelt vállalkozások.

Az idén a járványhelyzet miatt a nagyobb rendezvények elmaradnak. Online formában sokan adnak tanácsot a közös életüket tervező pároknak. A rendkívüli helyzet az esküvőkre is kihat. Nagy lagzit nem tarthatnak, így például a menyasszonyi torta mérete, a helyszín és a dekoráció is az új körülményekhez alkalmazkodott.

Ajkán egyre több fiatal kíván házasságban élni az élettársi kapcsolat helyett. Harminc százalékkal emelkedett a házasságkötések száma az elmúlt két évben, tudtuk meg az anyakönyvvezetőktől.

Míg 2016-ban 155, 2017-ben 153, 2018-ban 159 pár mondta ki a boldogító igent, 2019-ben már 205, tavaly pedig 204 házasságkötés történt. Az első házasságot kötők többsége a huszas évei végén, harmincas évei elején jár, tehát nem sietik el a házasulandók életük egyik legfontosabb döntését. A párok 80 százaléka először áll az anyakönyvvezető elé, ám az utóbbi időben kissé emelkedik a második házasságukat kötők száma, elvétve előfordul, hogy valaki szinte hazajár a házasságkötő-terembe a harmadik, vagy többedik házastárssal mondja ki a boldogító igent.

Fodor Tünde anyakönyvvezető előtt számtalan frigy köttetett már az évek alatt… Fotó: Györkös

Tavaly a járványveszély miatti korlátozások sok párt újratervezésre kényszerítettek. Sokan kisebb létszámú vendéggel ugyan, de a tervezett időpontban tartották az eseményt. Az áthelyezett időpontokat is több pár részesítette előnybe, de néhányan, akik késő őszre tűzték ki az új időpontot, ismét belefutottak a korlátozásba.

A vendéglátóhelyek üzemeltetőitől megtudtuk, hogy tavaly március közepétől, a járványveszély kihirdetésétől lemondták az eredeti időpontot a párok. Mindenki várt, nagy volt a bizonytalanság. A nyitást követően mindenki azonnal meg akarta tartani, előfordult, hogy pénteken és szombaton is volt ugyanazon a helyen lakodalom. Érezhetően megcsappant a meghívottak létszáma, ami miatt a fogyasztás is kevesebb lett.

Az idén is óvatosak a házasságkötést tervezők. A bizonytalanság a családi programokra is kihat. Szokás, hogy az ezüst- és az aranylakodalmukat is vendéglőben ünneplik meg a házastársak, ma azt is inkább otthon, szűk családi körben tartják.

A járványhelyzet a fotózásra, a videókészítésre is kihat. Tihanyi György fotós kérdésünkre elmondta, hogy számos dolog változott az esküvői fotózás és videózás területén, amelynek magyarázata nem csupán a járványhelyzet. Mára csaknem teljesen megszűnt a műtermi fotózás. Ma a divat az úgynevezett kreatív fotózás, amelynek helyszíne egy szép táj, valami olyan környezet, amely illik a pár egyéniségéhez. Ez lehet a Balaton, egy vitorlás, lovastanya, vagy akár egy park. Ajkán a házasulandók évtizedek óta a Csónakázó-tó környékén készítik azokat a fotókat, amelyeket egész életükben őriznek. Most, hogy megszépült a környék, a sziget, még jobb felvételeket lehet készíteni. A videókészítés is más ma már, a technika fejlődésével lehetővé vált a feliratozás, a zenei aláfestés, vagy akár a légi (drónos) felvételek készítése is. Már senki nem nézné végig a több órás videót, hanem összevágnak egy pörgős, a hangulatot kifejező rövidebb anyagot, valamint a közösségi oldalra feltehető néhány perces változatot. Kértek már párok fotót akkor is, ha csak az anyakönyvvezető előtt mondják ki az igent. Ma már vannak olyan vendéglátóhelyek, ahol kápolnát is kialakítottak, így az anyakönyvvezető mellett a pap is odamegy, és lezajlik az egész szertartás, és ha a környezet a párnak megfelel, a fotózás is.

Az idén a járványhelyzet miatt ismét mindenki bizonytalan, júliusi, augusztusi és szeptemberi időpontok iránt érdeklődnek. Foglalni nem mernek, ugyanis mindenütt előleget kérnek, és ha mégsem tudják megtartani az esküvőt, fölöslegesen adták ki a pénzt.

Mi is ma, 2021-ben a divat? Szervezők szerint egyre kevesebben vágynak arra, hogy kastélyban, drága helyen, fényűző körülmények között ünnepeljenek. Sokan vágynak vissza a természetbe, csendes helyre, ahol a kíváncsiskodók sem láthatják őket. Előtérbe kerülnek a nagy kerttel, árnyas fákkal rendelkező kisebb vendéglők, ha lehetőség van rá, egy kisebb sziget, ahova a pár és vendégeik el tudnak vonulni. Ma már elvétve akad több száz fős lakodalom, az egybekelők inkább a szűkebb családot, néhány régi barátot hívnak meg. Így nem össznépi dínomdánomról, hanem meghitt együttlétről, beszélgetésről, közös emlékek felidézéséről szól az este. A kisebb létszámhoz igazítják az ételek mennyiségét, a minőséget, különlegességet helyezik előtérbe. A teríték és a dekoráció színe sem a fehér, hanem a kellemes, természetes hatást keltő.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply