Hogyan élünk, dolgozunk a járvány idején? – Ráczné Németh Csilla

A Covid-19 alaposan átírta a mindennapi életünk forgatókönyvét. Rendezvények maradnak el, családok kerülnek karanténba, az időseket sem tudják látogatni távol élő családtagjaik. Ilyen időszakban még több feladat hárul a szociális ellátórendszerre, a civil szervezetekre és az önkormányzati képviselőkre is. Hogyan élik meg a képviselők ezt az időszakot? Milyen nehézségekkel találkoznak? Sorozatunkban ennek járunk utána. Ezúttal Ráczné Németh Csillát, a 7. számú körzet képviselőjét kérdeztük.

– A járvány időszakában, amikor kötelező egymástól távolságot tartanunk, a maszkkal eltakart arcunkkal nem tudjuk kimutatni az érzéseinket, rámosolyogni egymásra, akkor különösen fontosnak tartom, hogy odafigyeljünk egymásra. Azt tapasztalom, hogy akár a családi házas, akár a magas beépítésű házak lakóira gondolok, vannak jó szomszédok, barátok, utcabeliek, akik számíthatnak egymásra. A vírusfertőzés emelkedésével egyre többen élik meg a kötelező karantént, amikor tényleg szükségessé válik, hogy valaki bevásároljon a család számára. Fontosnak tartom, hogy minél többször, több helyen tudassuk, hogy senki nem marad magára a városunkban, hiszen a családsegítő központ munkatársainak segítségét is igénybe vehetik – fogalmazott a képviselő.

-Én azt gondolom, hogy minden embert jellemez a segítő szándék, engem mindig jó érzéssel tölt el, ha valakinek a gondján enyhíthetek. Bátorítanunk kell egymást arra is, hogy tudjunk, merjünk segítséget kérni és elfogadni. Járjunk nyitott szemmel és szívvel – folytatta.

– A 2019-es önkormányzati választások óta a választókörzetben sok minden történt. A tervezett ütemhez képest kicsivel később, de több beruházás, fejlesztés is elindult, megvalósult. A legnagyobb volumenű a Táncsics utcai szennyvízcsatorna kiépítése, amelynek előrehaladása közben a lakók kéréseit, észrevételeit képviseltem a kivitelező felé. Természetesen nem könnyű most az itt élőknek, mert a felásott út esőzéskor sáros, a lefektetett csatorna nyoma ülepedik és hepehupás, de a kivitelező rendszeresen utántölti. Jövőre kerülhet sor az út helyreállítására, addig a murvázással kell megelégednünk. Tudom, hogy ez kényelmetlenséget okoz, az autók porosak, vagy sárosak ahogy közlekednek az itt lakók, de mindenkitől azt kérem, hogy viselje el ezt átmenetileg. Úgy tapasztalom, hogy az emberek többsége velem együtt mérhetetlenül örül ennek a fejlesztésnek. A Kórház u. 3. szám alatti tízemeletes, az Alkotmány utcában több négyemeletes épület homlokzat szigetelése és festése is folyamatban van. Részt vettem műszaki átadáson, lakógyűlésen, hogy személyesen hallgassam meg a lakók észrevételeit. Az Alkotmány utcában járdafelújítás és csapadékvíz-elvezetés valósult meg. Ezekkel összefüggésben történt a hársfasor kivágása, ezek egy része már nem is volt egészséges, a kivágott fák pótlása is megtörtént. A Szilvágyi Károly utcai egyik oldali járda, esővíz elvezető kiépítése, aszfaltozása megtörtént. Több kérést kaptam a vízelvezetők tisztításával kapcsolatosan, a járdák, parkolók gyommentesítése ügyében, mely kérésekkel az Avar Ajka Nonprofit Kft. illetékesét kerestem meg – jelezte a képviselő.

– A művese állomás előtti parkolás megoldása még mindig nem megnyugtató, mert ugyan az épület melletti parkoló leválasztása a kórház udvartól megvalósult, használható, az ide érkezők mégsem állnak be, hanem továbbra is a közeli házak előtt parkolnak, gyakran elzárva a lakók saját udvarukba való bejutását. A körzet lakói rendszeresen megkeresnek a közvetlen környezetükben őket személyesen érintő fejlesztésekkel kapcsolatosan, illetve kéréseikkel, hogy miként javíthatnánk a lakóhelyükhöz közel eső közterületek állapotát. Minden megkeresést továbbviszek, egyeztetek a szakirodák munkatársaival. Természetesen nem tudunk mindig, minden kívánságot teljesíteni, mert például a jogi szabályozás, műszaki előírások nem teszik azt lehetővé. A Korányi utcai lakókat a kertjük mögötti terület feltöltése foglalkoztatta, szerveztem számukra egy megbeszélést, kérésemnek megfelelően maszkban, egy épületből legfeljebb 4 személy szabadtérben, ahol a Városépítési Iroda vezetőjével közösen vettünk részt, átbeszélgettük a városligeti fejlesztések terveinek részleteit. Kalóz Tímea környezetvédelmi ügyintézővel az Alkotmány utcaiak kérését vizsgáltuk meg és egyeztettük a lakókkal – összegezte a fejlesztésekkel kapcsolatos tényeket Csilla.

– A Babucsa baráti kör tagja lettem és részt vettem programjaikon. Utoljára a városrészek versenyén nyert összeg felhasználását vitattuk meg és megnéztük az Ilona malom területét a tervezett fejlesztést elhelyezve. Az eltelt időszakban gazdagodott a közösségi területünk, hiszen az önkormányzat megvásárolta a volt malom épületet. A közösségi tér kialakításához és fejlesztéséhez egy közösségi funkciót ellátó központi épület megléte mindenképpen szükséges. A volt malomépület megvásárlásával majd felújításával ez megvalósítható. Mindemellett a város is olyan épülettel gazdagodott, ami utal annak múltjára. A Babucsa civil házban rendszeresek voltak az összejövetelek, a járványhelyzetet megelőzően. Hagyományos karácsonyi ünnepséget szervezett a baráti kör. A nyári időszakban táboroztatásra biztosított helyszínt. A Bakonyi Csillagászati Egyesület klubfoglakozásai ugyancsak ide kötődtek. A járványhelyzet előtt tartottam személyes fogadóórát, de a Hétszínvirág óvodában más időpontban is megtaláltak a környékbeliek és elmondhatták kéréseiket. A  weboldalamon, email-ben és telefonon is tartom a kapcsolatot a körzetem lakóival. Az ajkai HACS KAPOCS által kiírt pályázati lehetőségekkel is éltünk. A TOP-7.1.1-16-H-070-8 azonosítószámú “Rendszeres közösségi szabadidős programok lebonyolítása a megújított területeken” pályázati felhívásra az Ilona malomkert közösségi téren megvalósuló projektet nyújtottunk be munkatársaimmal. A TOP-7.1.1-16-H-070-6 azonosítószámú “Helyi városrészi, szomszédsági aktivitást elősegítő rendezvények támogatása”pályázati felhívásra magam készítettem pályázati projektet, melynek a Babucsa civil ház  ad majd otthont – folytatta a beszámolót a megkezdett munkáról az önkormányzati képviselő.

– Informáltam a fiatalabb korosztályt az önkormányzati ösztöndíj pályázatok, Bursa Hungarica, Hello Ajka, lakhatási pályázatok feltételeiről. Bízom benne, hogy az itt lakók megértik, hogy a járványhelyzet sok előre nem látott nehézség elé állít bennünket és szükséges az eredeti elképzelésekhez képest módosítani, visszavenni, lassítani. Hiszen a családok is úgy működnek kicsiben ahogy az önkormányzat, ha kevesebb a bevételünk, akkor muszáj bizonyos dolgokról lemondani, vagy legalább későbbre halasztani – zárta Csilla.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply