Idén korábban érkeznek a gólyák?

Még üresen állnak az ajkai gólyafészkek. Sokak kedvelt fehér gólyamadarára, a tavasz hírnökére még remélhetőleg várni kell egy darabig. Térségünkben több kis kócsag is megjelent már, ami szintén vonuló madár, a telet Afrikában és Dél-Ázsiában tölti, így minden bizonnyal a fehér gólyák is hamarosan követik őket.

Tavaly szinte egyszerre érkeztek meg Padragra és Rendekre márius végén a hím fehér gólyák. Azért a hímek érkeznek elsőként, hogy legyen idejük a közös fészket rendbe rakni, hogy mire megérkezik az “asszony” azt hangos kelepeléssel üdvözölhessék a tiszta fészken.

Február eleje még korai kicsit az érkezéshez, ám nem így gondolta ezt az a Békés megyei fehér gólya, ami január 18-án, dacolva idővel és térrel megérkezett Elek városába. Minden bizonnyal így ő lett az idei első madár, ami hazaérkezett az afrikai telelésből hazánkba, megelőzve a Suri névre keresztelt gólyát, aki hosszú ideje mindig elsőként ért haza.

Azért, hogy jobban megismerjük a madarak útját ott is, ahol nem lehetséges terepi megfigyelés, egy nemzetközi összefogásban megvalósult programban több ragadozó madarat és gólyát is elláttak műholdas nyomkövetővel. Ennek a technológiának köszönhetően a szakemberek pontos információkat kapnak arra vonatkozóan, hogy a madár nappal, vagy éjjel mozog, mennyi időt tölt mozgással naponta, mekkora utat tesz meg, a vonulás során megszakítja-e hosszabb-rövidebb időre az útját, és hogy hol telel.

Az egyik ilyen ismert jeladós fehér gólyánk Báró volt, aki legtöbbször már február végén visszatért hazánkba, az Őrhalmi iskolára rakott bekamerázott fészkére. A 2016-ban felszerelt jeladónak köszönhetően kiderült, Báró azért volt mindig ilyen gyors hazatérő, mert nem a hazai állomány fő telelőterületére, Szudánba és Csádba repült, hanem csupán Kis-Ázsiába, Izrael térségébe, a libanoni határ közelében töltötte a telet. Sajnos 2018 szeptemberében örökre leállt a jeladója Izraelben és mivel ott hatalmas méreteket ölt az orvvadászat, lehet, hogy Báró is ennek lett áldozata.

A vonulás sok kockázatot és nagy igénybevételt jelent a madaraknak, ezért nem meglepő, hogy mindig vannak olyan próbálkozó példányok is, amelyek inkább a helyben maradást választják a hosszú Dél-afrikai út helyett. Ha sikerül túlélniük a tél viszontagságait, a következő télen is jó eséllyel maradhatnak helyben, mivel ekkor már rutinnal, kidolgozott túlélési stratégiával rendelkeznek.

A birdning.hu adataiból kiderül, hogy idén 6 fehér gólya is inkább a biztonságos hazai telelést választotta. Az áttelelő gólyák alapvetően nem szorulnak a segítségünkre, egészséges madár esetében etetésre sincs szükség. Jól elvannak nélkülünk is, egereket és pockokat fognak a mezőn, halat a be nem fagyó csatornák partján. De ha sérült, legyengült madárral találkozunk akkor hívjuk az Illetékes Nemzeti Park Igazgatóságát, melynek elérhetősége Veszprém megyében: Balatoni Nemzeti Park Tel.: 0688577754, ők majd gondoskodnak a befogásról és a sérült madarak fogadására és gondozására alkalmas telepre szállításról.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply