Ismét Határtalanul! barangoltunk

A Fekete István-Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Gimnázium 7. évfolyamos tanulói ismét lehetőséget kaptak arra, hogy a Határtalanul! program keretében jobban megismerjék a felvidéki magyarok életét, illetve szokásait.

Kirándulásunk első napján, 2024. április 23-án, egy hosszú utazás után a bajmóci várhoz érkeztünk, ami a Pálffy család birtokközponjainak egyike volt. Mintha egy Disney-filmbe csöppentünk volna. A vár tornyai, hívogató lépcsői, ezernyi ablaka csodálattal töltött el bennünket. A kastély belülről is elkápráztatott minket. Csak néhány érdekesség a sok közül: arannyal díszített mennyezet, tágas helyiségek, a Pálffy család gazdagságára utaló berendezések. Egyik ámulatból a másikba estünk. Ezután a zólyomi vár felé vettünk utunkat, ami sajnos ezen a napon zárva volt, de nem adtuk fel a reményt, hogy elhelyezzük a Balassi-emlékműnél iskolánk koszorúját. Erre másnap lehetőségünk is volt. A nap zárásaként szállásunkra értünk, ahol mindenki elfoglalta szobáját.

Második nap reggeli után Besztercebányára indultunk, itt városnézés volt a programunk. A csodálatos főtér hívogatóan várt bennünket, az ódon épületek történeteit szívesen hallgattuk idegenvezetőnktől. Szerencsére még az időjárás is kegyes volt hozzánk. Utunkat a következő bányaváros, Selmecbánya felé vettük. Itt nemcsak a bányamúzeumot látogattuk meg, hanem a bánya látogatható részében 1 órás túrát is tettünk. Megismertük a vidék bányászati technológiáját, eszközeit.  Konkrétan 50 méter mélyen barangoltunk a föld alatt. Természetesen megfelelő védőfelszerelésben, akkumulátoros lámpákkal fedeztük fel az egyre szűkebb járatok világát. A legérdekesebb a 150 cm magas és 50-60 cm széles járat volt. Mivel az időjárás elromlott, és egész délután szakadt az eső, csak rövid sétát tettünk a belvárosban.

A harmadik nap legtöbbünk kedvencét: a betléri Andrássy-kastélyt látogattuk meg, amely gyönyörű látványt nyújtott. A kastély szobáit bejárva számos érdekességet tudtunk meg az épület lakóiról. A nap további programja a Gombaszögi-cseppkőbarlang megtekintése volt, mely a szalmacseppkövekről híres. Megtudtuk, hogy akár 3 méter hosszú cseppkő is található a barlangban, és denevérek, illetve szalamandrák is laknak a barlang közvetlen közelében. A nap folytatásaként Lévárt falujában jártunk, ahol nagyon kevesen laknak. A helyi méhésznek, Majoros Jácintnak köszönhetően megismertük a méhek életét, egy rövid időt töltöttünk el a méhek házában is. Megkóstoltuk a különféle mézeket, és aki akart vásárolhatott is belőlük. A helyi templomban és a régi iskolában is jártunk.

Utolsó napunkon Rimaszombatra érkeztünk. A városnézés során láthattuk Petőfi szobrát, a Múzsák házát, és a Gömör-Kishunti Múzeumot. Sokak szerint ez a Petőfi-szobor ábrázolja legjobban a költőt.

Kirándulásunk zárásaként két várat fedeztünk fel. Az első a divényi vár volt. Attól függetlenül, hogy eredeti állapotából nem sok maradt, mindenképp érdekes látványt nyújtott.

Egy jó kis vártúrával zártuk a napot Füleken. A vár minden zegét-zugát átjártuk és felfedeztük. Ezzel zárult a kirándulásunk, végül hazavettük az irányt. 2024. április 26-án a 43 diák és a 4 kísérő tanár fáradtan, de rengeteg élménnyel érkezett vissza Ajkára.

Ezalatt a 4 nap alatt rengeteget tanultunk, és sok emlékkel gazdagodtunk. Külön köszönet tanárainknak Várbiró Anitának, Csordás Gyöngyinek, Geriné Váradi Juditnak, Király Zoltánnak, akik ezt a kirándulást az esti kvízkérdésekkel, feladatokkal, játékokkal még színesebbé, gazdagabbá és felejthetetlenebbé tették.

Diáktársainknak 2024. június 4-én tartunk prezentációval kísért élménybeszámolót az iskola aulájában.

Farkas Norina Zoé, Kálmán Emma Léna, Vigh Zsanett Leila

7.b osztályos tanulók

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply